< sekcia Zahraničie

V Taliansku povolia omše, krsty, svadby a pohreby

Fontána della Barcaccia od Pietra Berniniho oproti prázdnym Španielskym schodom v Ríme v Taliansku 24. marca 2020. Foto: TASR/AP

Sväté spovede, ktoré sa bežne robia v uzavretých priestoroch, budú vykonávané iba na dobre vetraných miestach, v prípade potreby aj vonku.

Rím 7. mája (TASR) - V Taliansku budú od 18. mája opäť povolené omše, krsty, svadby a pohreby, avšak len pod podmienkou dodržiavania špecifických pravidiel a hygienických predpisov. Vo štvrtok sa na tom dohodla vláda s biskupmi, uviedla agentúra AFP.

Podľa pravidiel vypracovaných odborníkmi si veriaci budú musieť zakrývať dýchacie cesty a sedieť alebo stáť v dostatočnom odstupe od ostatných. Prázdne budú aj sväteničky, v ktorých si veriaci tradične namáčajú prsty vo svätenej vode predtým, ako sa prežehnajú. Platiť bude tiež zákaz podávania rúk na znak pokoja, čo je jeden z tradičných liturgických úkonov počas bohoslužby.

Z hľadiska hygieny bude zrejme najproblematickejšie podávanie oblátok pri svätom prijímaní. Počas tohto úkonu bude musieť mať kňaz zakryté ústa a nos, vydezinfikované ruky a použiť bude musieť tiež jednorazové rukavice. Oblátky budú kňazi vkladať veriacim do rúk, aby sa predišlo vzájomnému kontaktu.

Sväté spovede, ktoré sa bežne robia v uzavretých priestoroch, budú vykonávané iba na dobre vetraných miestach, v prípade potreby aj vonku. Vstupné dvere kostola budú musieť byť otvorené, aby sa zabránilo prenosu vírusu chytaním kľučiek. Priestory kostolov sa budú musieť po každom obrade dôkladne vyčistiť.

V Taliansku začiatkom marca zrušili všetky verejné náboženské obrady. Vláda vtedy v dôsledku pandémie prijala karanténne opatrenia obmedzujúce voľný pohyb osôb. Koronavírusová pandémia si v Taliansku doposiaľ vyžiadala už takmer 30.000 obetí.