Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Zahraničie

Taliansko po zemetrasení zasiahli nové otrasy,zranili sa desiatky ľudí

Na snímke záchranári sa rozprávajú s miestnymi ľuďmi v dedine Visso v strednom Taliansku po zemetrasení v stredu 26. októbra 2016. Foto: TASR/AP

Úrady potvrdili aj jednu obeť, ktorá v dôsledku otrasov zomrela na infarkt. Vo viacerých obciach a mestách regiónu v okolí epicentra, prišlo ku kolapsu budov poškodených pri augustovom zemetrasení.

Rím 27. októbra (TASR) - Strednú časť Talianska zasiahli v stredu večer dve silné zemetrasenia, podľa prvých informácií však boli výrazne menej ničivé než v auguste. Dnes nadránom zasiahli však horský región ďalšie slabšie dotrasy.

Taliansky vulkanologický ústav uviedol, že krátko pred svitaním sa v meste Macerata v regióne Marche vyskytli dve zemetrasenia s magnitúdou 4, malé záchvevy však bolo cítiť celú noc.Zložky úradu pre civilnú ochranu od rána prehľadávajú zasiahnutú oblasť. Úrady doposiaľ potvrdili len niekoľko desiatok ľahšie zranených a jednu obeť, ktorá v dôsledku otrasov zomrela na infarkt, informovala dnes agentúra AP.

Prvé zemetrasenie s magnitúdou 5,5 zaznamenali v stredu o 19.10 h SELČ a druhé s magnitúdou 6,1 o 21.18 h, uviedla Americká geologická služba USGS.

Talianski seizmológovia celkovo zaznamenali 60 dotrasov, z ktorých zhruba 23 malo magnitúdu vyššiu než 3 a jeden 4,6.Otrasy postihli rovnaký región, ktorý bol zničený v dôsledku ničivého augustového zemetrasenia, ktoré si vyžiadalo 298 obetí a tisíce ľudí pripravilo o strechu nad hlavou. V oblasti v stredu spadli alebo boli poškodené mnohé ďalšie budovy; v niektorých prípadoch išlo o objekty poškodené už pri augustovom zemetrasení, ktoré si vyžiadalo takmer 300 obetí. Celkový rozsah škôd zatiaľ nie je známy."Podľa informácií, ktoré máme, nie sú dopady (stredajších zemetrasení) také katastrofické, ako by sa dalo predpokladať... Zatiaľ sme nezaznamenali nijakú závažnú situáciu, a to je najdôležitejšie," povedal šéf talianskeho úradu civilnej ochrany Fabrizio Curcio.Podľa jeho slov utrpelo zranenia len "niekoľko desiatok" ľudí, z ktorých nie je nikto v kritickom stave. Bezprostredne po otrasoch hospitalizovali dve alebo tri osoby, zatiaľ čo ďalšie vyhľadali ošetrenie neskôr. V meste Torentino zomrel na infarkt 73-ročný muž, ktorého zrejme vydesilo zemetrasenie.

Starosta mesta Camerino potvrdil približne 40 ľahšie zranených obyvateľov.

Stredajšie otrasy bolo cítiť aj v Ríme aj na iných miestach Talianska vzdialených stovky kilometrov od epicentra. To sa nachádzalo pri mestečku Visso v provincii Macerata, približne 170 kilometrov severovýchodne od Ríma. V okolí mestečka došlo k zraneniu dvoch osôb, potvrdil ešte večer pre spravodajskú televíziu Sky TVG24 šéf tamojšej Civilnej ochrany Fabrizio Curci.
V postihnutej oblasti uzavreli niektoré cesty a železničné trate a v niekoľkých mestách nadnes zrušili školské vyučovanie. Došlo tiež k lokálnym výpadkom elektrickej energie, ako aj k poškodeniu telefonického vedenia.

Otrasy vyvolali na niektorých miestach paniku, napríklad počas zápasu najvyššej talianskej futbalovej ligy v meste Pescara, vzdialenom zhruba 100 kilometrov od epicentra. Davy divákov začali v reakcii na otrasy utekať zo štadióna a zápas museli na niekoľko minút prerušiť.

Stredajšie zemetrasenia pripravili o strechu nad hlavou tisícky ľudí. Vystrašení občania sa obracali so žiadosťami o pomoc na hasičov, mnohí z nich hľadali útočisko pod holým nebom na uliciach, iní nocovali v autách. Úrady pre nich pripravili aj provizórne lôžka.
Mauro Falcucci, starosta obce Castelsantangelo sul Nur ležiacej neďaleko epicentra, pre spravodajskú televíziu Sky TG24 uviedol, že s určitosťou došlo ku kolapsu objektov.

Takmer rovnako hovoril pre tlačovú agentúru ANSA aj starosta Amatrice, v ktorom zaznamenali najtragickejšie dopady augustového zemetrasenia a ktoré zasiahli otrasy i dnes. Podľa slov Sergia Pirozziho to opäť vzbudilo strach občanov, avšak, našťastie, sa tam zrútili iba už skôr poškodené budovy. Kolapsy objektov hlásili aj z Arquaty, obce, ktorá patrila v auguste medzi najviac zničené zemetrasením.
Aj z Večného mesta - Ríma - prišli správy o trhlinách v budovách, informovala tlačová agentúra ANSA. V talianskej metropole bolo už zemetrasenie po 19.00 h evidentne citeľné, ľudia tu vybiehali na ulice a na sociálnych sieťach zverejnili zábery vibrujúcich okien a trasúcich sa lámp.
Podľa rakúskych seizmológov boli otrasy citeľné dnes večer aj v južnom Rakúsku, predovšetkým na vyšších poschodiach obytných domov.
Na snímke miestni obyvatelia prezerajú trosky budov v dedine Visso v strednom Taliansku po zemetrasení v stredu 26. októbra 2016.
Foto: TASR/AP


Na snímke záchranári prezerajú trosky budov v dedine Visso v strednom Taliansku po zemetrasení v stredu 26. októbra 2016.
Foto: TASR/AP


Na snímke záchranári prezerajú trosky budov v dedine Visso v strednom Taliansku po zemetrasení v stredu 26. októbra 2016.
Foto: TASR/AP