Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Čierny kašeľ v Taliansku: Počet hospitalizovaných detí stúpol o 800 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Čierny kašeľ (tiež divý kašeľ alebo pertussis) je vysoko infekčná choroba.

Rím 23. mája (TASR) – Tri úmrtia si od začiatku roka vyžiadala epidémia čierneho kašľa v Taliansku, ktorá postihuje najmä nezaočkovaných novorodencov a deti. Od začiatku roka stúpol počet osôb hospitalizovaných s čiernym kašľom v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023 až o 800 percent, uviedla vo štvrtok Talianska pediatrická spoločnosť (SIP). TASR informuje na základe správy agentúry ANSA.

Podľa SIP bolo od januára v Taliansku s čiernym kašľom hospitalizovaných 110 osôb, intenzívna starostlivosť bola potrebná vo viac než 15 prípadoch.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) tento mesiac informovalo o takmer 60.000 prípadoch čierneho kašľa od začiatku roka 2023 do apríla 2024, čo predstavuje desaťnásobný nárast v porovnaní s rokmi 2021 a 2022.

Čierny kašeľ (tiež divý kašeľ alebo pertussis) je vysoko infekčná choroba. Spôsobuje ju baktéria Bordetella pertussis a postihuje dýchacie cesty a pľúca, uvádza Európsky informačný portál o očkovaní.

"Pri boji proti epidémii čierneho kašľa musíme mať na pamäti potenciálne ohrozené životy, najmä životy našich detí," vyhlásila riaditeľa ECDC Andrea Ammonová.

"Vakcíny proti čiernemu kašľu sú preukázateľne bezpečné a účinné. Každý krok, ktorý dnes podnikneme, ovplyvní zdravie v budúcnosti. Ako rodičia a verejní zdravotníci zodpovedáme za ochranu najzraniteľnejšej skupiny pred smrtiacimi následkami tejto choroby," dodala.