< sekcia Zahraničie

Proti Salviniho Lige Severu protestovalo vo Florencii 40 000 ľudí

Matteo Salvini, archívna snímka. Foto: TASR/AP

K protestu, ktorý zorganizovalo nové, takzvané sardinkové hnutie, sa pridali študenti, mladí pracujúci či rodiny s deťmi.

Florencia 1. decembra (TASR) - Desaťtisíce ľudí protestovali v sobotu v talianskom meste Florencia proti pravicovo-populistickej strane Liga Severu bývalého ministra vnútra Mattea Salviniho. Informovala o tom agentúra AFP.

K protestu, ktorý zorganizovalo nové, takzvané "sardinkové" hnutie, sa pridali študenti, mladí pracujúci či rodiny s deťmi. Zhromaždili sa na námestí Piazza della Repubblica, kde zaspievali protifašistickú pieseň Bella Ciao a kričali: "Každá sardinka má právo na existenciu!"

Ako uviedol jeden z organizátorov, na proteste sa neobjavili nijaké politické plagáty. Namiesto nich mávali demonštranti transparentmi v tvare sardiniek.

Podľa organizátorov prišlo na protest 40 000 ľudí. Pred dvoma týždňami sa na prvej demonštrácii tohto novovzniknutého hnutia v Bologni zúčastnilo viac než 15 000 osôb. Na severe Talianska zorganizovali jeho členovia za posledných 15 dní približne desať demonštrácií, ktorými sa snažia bojovať proti silnejúcemu vplyvu Ligy severu v krajine.

Koncom októbra dosiahla totiž táto krajne pravicová a protiimigračná strana výrazné úspechy vo voľbách v regióne Umbria ležiacom v strednej časti Talianska.

Štvorica aktivistov vo veku 28 až 32 rokov, ktorá stojí za iniciatívou "sardinkového hnutia" založeného 14. novembra, plánuje ďalšie protestné zhromaždenia vo viacerých talianskych mestách. Jedno z nich sa uskutoční 14. decembra v Ríme.