Quantcast
< sekcia Zahraničie

Taliansko spomedzi krajín Európskej únie evakuovalo najviac Afgancov

Ľudia vystupujú z vojenského lietadla po prílete z Kábulu počas evakuačného plánu na medzinárodnom letisku Fiumicino v Ríme 19. augusta 2021, archívne foto. Foto: FOTO TASR/AP

Šéf talianskeho rezortu diplomacie zároveň dodal, že stále dúfa, že sa podarí z Afganistanu dostať preč viac Afgancov aj po uplynutí 31. augusta.

Rím 28. augusta (TASR) - Taliansko v sobotu ukončilo evakuáciu ľudí z Afganistanu. Spomedzi krajín Európskej únie evakuovali vôbec najväčší počet Afgancov. Vyhlásil to taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio, informovala agentúra AFP.

Podľa Di Maia evakuovalo Taliansko z Afganistanu takmer 5000 Afgancov. Povedal to po tom, ako na letisku v Ríme pristálo posledné talianske evakuačné lietadlo, ktoré priletelo z afganskej metropoly Kábul. Na jeho palube sa nachádzalo 58 afganských občanov.

"Sme krajinou EÚ, ktorá prijala najväčší počet evakuovaných Afagancov," uviedol Di Maio.

Šéf talianskeho rezortu diplomacie zároveň dodal, že stále dúfa, že sa s pomocou Organizácie spojených národov (OSN) a mimovládnych organizácií podarí z Afganistanu dostať preč viac Afgancov aj po uplynutí 31. augusta, ktorý americký prezident Joe Biden určil ako konečný termín odchodu amerických vojakov z Afganistanu.

Podľa Di Maia Taliansko "neopustí afganský ľud, neopustí afganské ženy, ani mladých Afgancov a všetkých tých, ktorí celé tie roky dávali najavo, že túžia po zmene".

Vysoký počet ľudí sa z Afganistanu podarilo evakuovať okrem Talianska aj Spojeným štátom, Británii a Nemecku. Nemecko z krajiny ovládanej Talibanom evakuovali približne 4000 Afgancov, zatiaľ čo Taliansko ich evakuovalo približne 4900.

Podľa britskej vlády sa z Afganistanu podarilo od 14. augusta celkovo evakuovať približne 109.000 ľudí.