< sekcia Zahraničie

Taliansko sužujú extrémne horúčavy: Tieto mestá dostali varovania

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Palkovič

Talianski meteorológovia rátajú s tým, že tento týždeň bude v krajine najteplejším od začiatku leta. Obmedzenia v zásobovaní vodou zatiaľ nemuseli zaviesť.

Rím 1. augusta (TASR) - Najvyšší stupeň varovania pred horúčavami vyhlásili v Taliansku tamojší rezort zdravotníctva a orgány civilnej ochrany v stredu pre osem a vo štvrtok pre 18 miest a oblastí krajiny.

Doteraz najvyššiu teplotu roka na talianskom území namerali v stredu v meste Ferrara, kde ortuť teplomerov vystúpila na 39 stupňov Celzia, avšak pocitovo bola horúčava v meste ešte vyššia. Občania Ferrary si však už vlani na to mohli zvyknúť, veď pocitovo tu horúčavy dosiahli hranicu 50 stupňov Celzia.

Kým na stredomorskom ostrove Sicília dosahujú teploty v súčasnosti "iba" 29-32 stupňov Celzia, na severe Apeninského polostrova a v jeho centrálnej časti je extrémne horúco. Platí to tak o Bologni, ako aj o Florencii, Ríme či Neapole, kde pocit tepla ešte zvyšuje vysoká vlhkosť vzduchu.

Talianski meteorológovia rátajú s tým, že tento týždeň bude v krajine najteplejším od začiatku leta. Obmedzenia v zásobovaní vodou zatiaľ nemuseli zaviesť.

Tamojšie úrady však upozorňujú, že práve počas víkendu sa na dovolenky vydá väčšina občanov krajiny, takže na talianskych úsekoch diaľnic, hraničných priechodoch, letiskách či prístavoch treba rátať s výrazne zvýšenou intenzitou premávky.

Vo štvrtok vyhlásené varovanie sa týka nasledujúcich miest a oblastí - Benátky, Bolzano, Bologna, Brescia, Campobasso, Florencia, Frosinone, Janov, Lazio, Miláno, Perugia, Pescara, Rieti, Rím, Terst, Turín, Verona a Viterbo.