Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

Taliansko zápasí s prudkým nárastom migrantov

Africkí migranti sedia na záchrannom člne posádky MSF po ich záchrane v Stredozemnom mori v pondelok 7. augusta 2023. Foto: TASR/AP

Talianske ministerstvo vnútra eviduje viac ako 107.500 ľudí, ktorí sa do krajiny tento rok dostali na člnoch.

Rím 28. augusta (TASR) - Talianske úrady čelia náporu migrantov prichádzajúcich zo severnej Afriky a Balkánu. Tamojší Červený kríž preto vyzval na väčšie medzinárodné úsilie v boji proti migračnému "chaosu". TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Na taliansky ostrov Lampedusa dorazilo cez víkend viac ako 4200 ľudí, uviedol šéf miestnej polície Emanuele Ricifari. Napriek týmto "rekordným číslam" majú podľa neho miestne úrady situáciu pod kontrolou.

Menej optimistický bol starosta mesta Terst na pobreží Jadranského mora Roberto Dipiazza v rozhovore pre denník Corriere della Sera a upozornil na bezprecedentnú situáciu. "Problémy súvisiace s migrantmi riešim už od 90. rokov. Videl som už všetko, ale takéto niečo som si nevedel predstaviť. Mesto je v krízovej situácii," povedal.

Talianske ministerstvo vnútra eviduje viac ako 107.500 ľudí, ktorí sa do krajiny tento rok dostali na člnoch. Vlani v tomto čase ich registrovali asi 53.000. Tento nárast bol čiastočne spôsobený nárastom počtu maloletých bez sprievodu. Od 1. januára ich prišlo do Talianska po mori viac ako 12.000.

Prezident talianskeho Červeného kríža Rosario Valastro vyzval na "iný spôsob vítania (migrantov) a inú migračnú politiku". "Verím, že nielen Taliansko... ale celé európske a medzinárodné spoločenstvo bude schopné efektívne reagovať a nepodľahnúť chaosu," dodal.