< sekcia Zahraničie

Taliansko zvažuje predĺženie núdzového stavu aj po 31. júli

Zamestnanci letiska dezinfikujú lietadlo na zabránenie šírenia nového koronavírusu na letisku Fiumicino v Ríme 4. júna 2020. Taliansko od stredy 3. júna umožňuje vstup na svoje územie cudzincom bez povinnej karantény v rámci uvoľnovania preventívnych opatrení prijatých na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Práve Taliansko bolo v rámci Európy prvotným ohniskom nákazy koronavírusu. Foto: TASR/AP

Conte vyhlásil stav núdze najprv 31. januára po tom, čo boli v Ríme potvrdené dva prípady nákazy novým koronavírusom.

Rím 10. júla (TASR) - Taliansky premiér Giuseppe Conte v piatok naznačil možnosť, že núdzový stav v krajine súvisiaci s pandémiou nového koronavírusu bude koncom júla predĺžený. Informovala o tom agentúra AFP.

"Existujú podmienky na predĺženie stavu núdze z dôvodu koronavírusu po 31. júli," povedal Conte novinárom v Benátkach. "Stav núdze slúži na to, aby sme vírus udržali pod kontrolou. Ešte sme nerozhodli (o jeho predĺžení), ale s uvážením k tomu smerujeme," dodal.

"Možné predĺženie (stavu núdze) znamená, že budeme schopní pokračovať v prijímaní nevyhnutných opatrení, i keď v obmedzenom rozsahu," vysvetlil.

Núdzový stav, ktorý bol v minulosti v Taliansku zavedený v prípade záplav či zemetrasení, regionálnym úradom zaisťuje mimoriadne právomoci.

Conte vyhlásil stav núdze najprv 31. januára po tom, čo boli v Ríme potvrdené dva prípady nákazy novým koronavírusom.

V máji po tom, čo začali klesať počty nakazených, začalo Taliansko uvoľňovať prísne opatrenia zavedené v rámci dvojmesačného "lockdownu". Zdravotnícki predstavitelia však varujú, že hoci sa kríza v krajine zmiernila, vírus sa ešte stále šíri.

Taliansko vo štvrtok uzatvorilo hranice pre cestujúcich z 13 krajín, ktoré v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 považuje za rizikové, vrátane Brazílie či Bangladéša. Stalo sa tak po tom, ako bol zistený vysoký počet nakazených medzi cestujúcimi, ktorí prileteli z Dháky do Ríma.

V Taliansku sa koronavírusom nakazilo viac než 242.000 ľudí a takmer 35.000 ochoreniu COVID-19 podľahlo.