Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Zahraničie

Arcibiskup Vigano tvrdí, že ho čaká vatikánsky súd za kritiku pápeža

Na archívnej snímke Carlo Maria Vigano. Foto: TASR/AP

Vigano, 83-ročný ultrakonzervatívec, ktorý bol v rokoch 2011-16 veľvyslancom Vatikánu v USA, uviedol, že vplyvné oddelenie doktríny si ho predvolalo, aby si vypočul obvinenia.

Vatikán 20. júna (TASR) - Bývalý diplomat katolíckej cirkvi a ostrý kritik pápeža Františka Carlo Maria Vigano vo štvrtok vyhlásil, že Vatikán ho postavil pred súd za popieranie pápežovej legitimity. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Vigano, 83-ročný ultrakonzervatívec, ktorý bol v rokoch 2011-16 veľvyslancom Vatikánu v USA, uviedol, že vplyvné oddelenie doktríny si ho predvolalo, aby si vypočul obvinenia.

V blogovom príspevku, ktorý Vigano zverejnil vo viacerých jazykoch na sociálnej sieti X, uviedol, že Dikastérium pre náuku viery vznieslo voči nemu obvinenia "zo spáchania zločinu schizmy", teda rozdeľovania katolíckej cirkvi.

Vigano bol tiež obvinený, že "popiera legitimitu 'pápeža Františka'; že prerušil spoločenstvo 's ním' a že odmieta druhý vatikánsky koncil", ktorý v 60. rokoch 20. storočia nasmeroval katolícku cirkev na cestu modernizácie, napísal klerik.

Vyslúžený taliansky arcibiskup zároveň uviedol, že ho čaká "mimosúdny trestný proces", teda zrýchlené súdne konanie.

"Obvinenia voči mojej osobe považujem za poctu," povedal predtým, ako sa pustil do dlhej kritiky pápeža.

Ohradil sa proti Františkovmu prijímaniu migrantov bez dokladov, jeho "bludným encyklikám" o klimatickej zmene a povoľovaniu požehnania párom rovnakého pohlavia. Obvinil ho tiež z toho, že povyšuje svojich spojencov.

"Odmietam a odsudzujem škandály, omyly a herézy Jorgeho Maria Bergoglia, ktorý prejavuje absolútne tyranské riadenie moci," napísal Vigano, pričom použil občianske meno argentínskeho pápeža.

Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, pápežova "dvojka", talianskym médiám povedal, že Vigano zaujal určité postoje, na ktoré musí odpovedať, a Vatikán mu dáva príležitosť obhájiť sa.

"Je mi to veľmi ľúto. Vždy som si ho vážil ako veľkého pracovníka, veľmi verného Svätej stolici. Čo sa stalo, neviem," dodal Parolin.

Vigano, podporovaný ultrakonzervatívnou cirkevnou frakciou v USA, v roku 2018 vyzval pápeža Františka, aby odstúpil. Obvinil ho najmä z toho, že ignoroval obvinenia zo sexuálneho obťažovania zo strany vtedajšieho najvyššieho amerického kardinála Theodora McCarricka, ktorého František nasledujúci rok zbavil kňazstva.

Vigano bol predtým guvernérom Vatikánskeho mestského štátu, ktorý sa v uniknutých listoch pápežovi sťažoval, že ho prenasledujú za potláčanie podvodov.