< sekcia Zahraničie

Taliansky premiér Conte odstúpil z funkcie

Taliansky premiér Giuseppe Conte, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Conte, ktorý je premiérom od júna 2018, sa chce po svojom odstúpení pokúsiť o vytvorenie novej vlády so širšou podporou v parlamente.

Rím 26. januára (TASR) - Taliansky premiér Giuseppe Conte odstúpil v utorok z funkcie v súvislosti s politickou krízou vo svojej krajine, informovali agentúra AFP a DPA.

Conte svoju demisiu predložil talianskemu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi, píše AFP. Ten ho požiadal, aby zostal na čele dočasnej vlády.

Mattarella začne v stredu s lídrami talianskych politických strán rokovať o budúcej vlády. Rokovania môžu podľa AFP trvať až do štvrtka.

Conte, ktorý je premiérom od júna 2018, sa chce po svojom odstúpení pokúsiť o vytvorenie novej vlády so širšou podporou v parlamente.

Conteho vláde minulý týždeň vyjadrili dôveru obe komory parlamentu, avšak po odchode jedného z koaličných partnerov fakticky stratila väčšinu v Senáte, čo oslabilo jej stabilitu.

Talianska vláda sa ocitla v kríze po tom, čo sa z nej 13. januára stiahla strana Italia Viva (IV), ktorú vytvoril expremiér Matteo Renzi. Táto strana je síce malá, ale bola považovaná za kľúčovú pre prežitie koalície, ktorej súčasťou je aj stredoľavá Demokratická strana (PD) a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S).