< sekcia Zahraničie

Taliansky súd prepustil Eritrejčana, považoval ho za šéfa pašerákov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Súd po 21-mesačnom procese rozhodol, že polícia zadržala nesprávnu osobu. Berhe bol obžalovaný na základe mylného predpokladu, že je Medhanie Yehdego Mered známy ako "Generál".

Rím 12. júla (TASR) - Sicílsky súd v piatok uznal, že začal proces s nesprávnym Eritrejčanom ako údajným šéfom gangu pašujúceho migrantov a nariadil jeho prepustenie. Právnik Michele Calantropo uviedol, že jeho klient Medhanie Tesfamariam Berhe "plakal od radosti", keď si na súde v Palerme v vypočul oslobodzujúci verdikt. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Berhe, ktorý je tesár, bol zatknutý v roku 2016 v Sudáne na základe podozrenia, že stojí na čele jednej z najväčších svetových sietí prevádzkujúcich pašovanie migrantov. Súd však po 21-mesačnom procese rozhodol, že polícia zadržala nesprávnu osobu. Berhe bol obžalovaný na základe mylného predpokladu, že je Medhanie Yehdego Mered známy ako "Generál", a bol vydaný do Talianska.

Palermský súd napokon uznal, že došlo k zámene totožnosti, a nariadil jeho okamžité prepustenie, keďže si odpykal vo väzení viac než tri roky z uloženého päťročného trestu za "napomáhanie ilegálnej imigrácii".

Calantropo ďalej uviedol, že Berhe dostal trest za menší zločin - napomáhanie utajenej imigrácii, ale nie pašeráctvu. Vyšetrovaním sa totiž zistilo, že Berhe pomohol svojím dvom bratrancom emigrovať do Talianska. Berhe bol mylne obžalovaný z prevádzkovania rozsiahlej pašeráckej siete s vetvami v Eritrei, Etiópii, Líbyi, Sudáne a Spojených arabských emirátoch (SAE), ako aj v Európe.

Taliansko, Sudán a Británia v tom čase vyzdvihovali jeho zadržanie ako vynikajúci výsledok svojej spoločnej operácie, ktorá mala predstavovať závažný úder pre pašerácku činnosť.

Napriek odlišnému výzoru oboch menovaných mužov a dôkazom DNA v prospech Berheho trvala talianska prokuratúra na 14-ročnom treste.

Mered sa dostal na medzinárodný zoznam hľadaných osôb po tom, ako bol identifikovaný ako muž, ktorý v roku 2013 zorganizoval plavbu migrantov v preplnenom člne. Ten sa potopil pri talianskych brehoch a zahynulo pritom najmenej 360 ľudí. Išlo o jedno z najväčších nešťastí svojho druhu v Stredozemnom mori.