Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Zahraničie

Taliban si pripomína tretie výročie ovládnutia Afganistanu

Taliban ukazuje vojenskú techniku počas vojenskej prehliadky pri príležitosti tretieho výročia stiahnutia vojsk pod vedením USA z Afganistanu na leteckej základni Bagram v afganskej provincii Parván v stredu 14. augusta 2024. Foto: TASR/AP

Na stredajšej prehliadke malo defilovať mnoho vojenského vybavenia, ktoré získali povstalci po unáhlenom odchode západných spojencov.

Bagram 14. augusta (TASR) - Afganské vládnuce hnutie Taliban si v stredu vojenskou prehliadkou a pouličnými zhromaždeniami pripomína tretie výročie svojho návratu k moci v krajine.

Premiér Mohammad Hasan Áchúnd pri tejto príležitosti vydal vyhlásenie, v ktorom zdôraznil, že lídri krajiny majú po "víťaznom džiháde" zodpovednosť za udržanie nastoleného kurzu - dodržiavanie islamského práva, ako aj za ochranu majetku, životov ľudí a za "rešpektovanie nášho národa". Informovala o tom agentúra AFP.

Áchúndovo posolstvo zaznelo na ústrednom podujatí osláv výročia triumfálneho vstupu talibov do Kábulu - počas vojenskej prehliadky na leteckej základni Bagram.

Výber obrej leteckej základne v Bagrame ako miesta, kde sa uskutoční vojenská prehliadka na počesť víťazstva Talibanu, je symbolický - práve na tejto základni, ktorá leží asi 50 kilometrov od Kábulu, sa totiž rozhodovalo o operáciách americkej armády a jej spojencov proti povstalcom Talibanu.

Talibovia základňu dobyli v deň pádu Kábulu - 15. augusta 2021. Na stredajšej prehliadke malo defilovať mnoho vojenského vybavenia, ktoré získali povstalci po unáhlenom odchode západných spojencov.

Už v utorok, v predvečer osláv, Áchúnd vo vyhlásení k národu "z celého srdca" zablahoželal národu "k jeho rozhodujúcemu víťazstvu nad arogantnou medzinárodnou okupačnou silou". Uviedol, že "deň víťazstva je dňom pýchy pre afganský ľud," povedal premiér.

Popoludní sa v Kábule uskutoční ľudové zhromaždenie, na ktoré boli pozvané tisíce Afgancov z pol tucta centrálnych provincií. "Deň víťazstva" sa však musí oslavovať v celej krajine.

Všetky oslavné podujatia sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, informovala v stredu stanica France24.

Podľa France24 boli zmobilizované aj posily bezpečnostných zložiek. Ich úlohou je predísť ďalšiemu útoku džihádistickej skupiny Islamský štát - naposledy IS zaútočil minulú nedeľu v šiitskej štvrti Kábulu.

Web France24 doplnil, že cesty, kruhové objazdy a parky v Kábule boli vyzdobené tisíckami bielych a čiernych vlajok krajiny. V programe pouličných slávností v Kábule, ktoré novinárky – afganské ani zahraničné – nemajú oprávnenie pokrývať, sú vystúpenia športovcov či čítanie poézie.

V rámci príprav afganská televízia už niekoľko dní vysiela programy súvisiace s výročím, dala si vyrobiť aj špeciálne logo a vysiela dlhé rozhovory s ministrami Talibanu.

Po troch rokoch vlády Talibanu je Afganistan jednou z najchudobnejších krajín sveta s nízkym rastom, obrovskou nezamestnanosťou a vážnou humanitárnou krízou, konštatovala France24, ktorá pripomenula, že za novej vlády sa v Afganistane uplatňuje islamské právo a netoleruje sa žiadna kritika.

Vládu Talibanu stále neuznáva žiadna krajina sveta - najmä pre represívne opatrenia talibov voči ženám, ktoré sú postupne vylučované zo sveta práce a vzdelávania.

Kábul však dosiahol diplomatické úspechy nadviazaním vzťahov so susednými krajinami, ako aj s Čínou a Ruskom, a otvoril dialóg so Západom tým, že sa prvýkrát v júni zúčastnil na rokovaniach v Dauhe.

"Krajiny, ktoré spolupracujú s Talibanom, by im mali pripomenúť ich zneužívanie žien a dievčat," upozornila mimovládna ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) vo svojom vyhlásení k výročiu. Donori by mali poskytnúť pomoc tým, ktorí ju najviac potrebujú, a pracovať na trvalom riešení humanitárnej krízy v Afganistane, píše sa vo vyhlásení HRW.

Bojovníci hnutia Taliban vstúpili do Kábulu veľkolepo 15. augusta 2021. Ich prienik viedol k úteku vlády a debaklu západnej koalície vedenej Spojenými štátmi, ktorá talibov 20 rokov predtým zbavila moci.

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Americký prezident Donald Trump dôrazne odmietol akúkoľvek zodpovednosť za rusko-ukrajinský konflikt a označil ho za vojnu svojho predchodcu v Bielom dome, demokrata Joea Bidena.

- Mesto Sumy na východe Ukrajiny v pondelok opäť čelilo ruskému útoku. Spravodajský web Suspiľne informoval, že v meste bolo počuť výbuch.

- Juh amerického štátu Kalifornia zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,2. S odvolaním sa na americký geologický inštitút (USGS) o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.