Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Taliban si pripomína výročie dobytia Kábulu

Talibanskí bojovníci držia svoju vlajku počas osláv v Kábule 15. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Toto výročie už oslavovali v uliciach Kábulu bojovníci a prívrženci Talibanu, niektorí s puškami alebo bielymi zástavami svojho hnutia.

Kábul 15. augusta (TASR) - Prívrženci fundamentalistického hnutia Taliban si v pondelok pripomenuli rok od obsadenia afganského hlavného mesta Kábul.

Agentúra AFP pripomenula, že šlo vtedy o rýchly útok, ktorý vyvolal útek Západom podporovaných afganských lídrov a v Afganistane viedol k otrasom v ekonomike, k potláčaniu práv žien a zhoršeniu humanitárnej krízy.

Úrady zatiaľ neoznámili nijakú oficiálnu oslavu pri príležitosti výročia obsadenia Kábulu. Štátna televízia však uviedla, že v pondelok odvysiela špeciálny program. Taliban pritom dnešok vyhlásil za štátny sviatok.

Medzičasom už toto výročie oslavovali v uliciach Kábulu bojovníci a prívrženci Talibanu, niektorí s puškami alebo bielymi zástavami svojho hnutia. Dobytie mesta si pripomínali pochodmi a zhromaždeniami v menších skupinách. Jedna z nich pri budove bývalého veľvyslanectva USA skandovala: "Nech žije islam!" a "Smrť Amerike!".

Bývalý afganský prezident Ašraf Ghaní v predvečer výročia v rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CNN obhajoval svoje rozhodnutie utiecť z Afganistanu, keď povedal, že "nechcel dopriať Talibanu a jeho podporovateľom to potešenie z ďalšieho ponižovania afganského prezidenta." Dodal, že ho vtedajší minister obrany informoval, že Kábul nemožno ubrániť.

Talibanský bojovník počas osláv v Kábule 15. augusta 2022.
Foto: TASR/AP


Osobitný vyslanec Európskej únie pre Afganistan Tomas Niklasson v súvislosti s výročím uviedol, že EÚ je naďalej oddaná afganskému ľudu a "stabilite, prosperite a udržateľnému mieru v Afganistane a regióne".

"To si bude vyžadovať inkluzívny politický proces s plnou, rovnocennou a zmysluplnou účasťou všetkých Afgancov a Afganiek a rešpektovanie ľudských práv," napísal Niklasson podľa agentúry AFP.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková zasa uviedla, že zodpovednosť medzinárodného spoločenstva voči Afganistanu zostáva aj po stiahnutí jednotiek organizácie NATO z tejto krajiny.

"Režim, ktorý pošliapava ľudské práva, nemožno za žiadnych okolností uznať," upozornila nemecká ministerka vo svojom vyhlásení. "Na ľudí v Afganistane (však) nesmieme zabúdať ani rok po prevzatí moci Talibanom," pripomenula.

Rok po dramatickom obsadení Kábulu sa v Afganistane veľa zmenilo, konštatuje vo svojej správe AFP. Bývalí povstalci sa snažia vládnuť a zostávajú v medzinárodnej izolácii. Hospodársky pokles priviedol ďalšie milióny Afgancov do chudoby a dokonca hladu – aj pre to, že prílev zahraničnej pomoci sa spomalil na minimum.

Podľa AFP sa zdá, že vo vláde vedenej Talibanom, ktorý zaviedol prísne obmedzenia v prístupe k vzdelaniu a zamestnaniu pre dievčatá a ženy, majú napriek pôvodným sľubom silné slovo zástancovia tzv. tvrdej línie.