Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Zahraničie

Teherán obvinil Zelenského z protiiránskej propagandy

Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Zelenskyj v stredajšom videoprejave apeloval na Teherán, aby sa nestaval na "temnú stranu dejín" tým, že dodáva drony Moskve, ktorá od februára 2022 vedie ofenzívu na Ukrajine.

Teherán 27. mája (TASR) - Teherán obvinil v sobotu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z protiiránskej propagandy po tom, čo vyzval na zastavenie dodávok dronov Rusku. Teherán vyhlásil, že Zelenskyj chcel týmito výrokmi apelovať na Západ, aby ukrajinským silám poskytol viac zbraní a finančnej podpory. TASR informuje na základe správy denníka The Guardian.

Zelenskyj v stredajšom videoprejave apeloval na Teherán, aby sa nestaval na "temnú stranu dejín" tým, že dodáva drony Moskve, ktorá od februára 2022 vedie ofenzívu na Ukrajine.

Irán spočiatku popieral, že Rusku poskytuje drony Šáhid vlastnej výroby, avšak neskôr priznal, že ešte pred vypuknutím vojny na Ukrajine dodal Moskve malé množstvo dronov. Kyjev tvrdí, že tieto drony zohrávajú významnú úlohu pri ruských útokoch na ukrajinské mestá a infraštruktúru.

"Opakované lživé tvrdenia ukrajinského prezidenta voči Iránskej islamskej republike sa zhodujú s protiiránskou propagandou a mediálnou vojnou zameranou na získanie čo najväčšieho množstva zbraní a finančnej pomoci od západných krajín," povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanání vo vyhlásení, ktoré citovali tamojšie médiá. Dodal, že Ukrajina údajne odmieta nezávislé vyšetrovanie týchto obvinení.

Spojené štáty v polovici mája uviedli, že Rusko si plánuje od Iránu zakúpiť ďalšie moderné útočné drony, ktoré chce nasadiť do bojov na Ukrajine po tom, čo použilo už väčšinu zo 400 dronov, ktoré predtým získalo od Teheránu.