Teherán 25. júna (TASR) - Teherán obvinil vo štvrtok NATO zo „spoluúčasti“ na americko-izraelskej vojne proti Iránu po tom, čo jej generálny tajomník Mark Rutte hovoril o podpore Spojených štátov v konflikte. TASR o tom informuje na základe agentúry AFP.
Americký prezident Donald Trump v stredu kritizoval spojencov, že vojnu nepodporovali a tvrdil, že ho sklamali. Generálny tajomník NATO Mark Rutte v reakcii na to pre televíziu Fox News uviedol, že zo základní v Taliansku vzlietli stovky amerických lietadiel.
„Krajina za krajinou, jeden spojenec za druhým sprístupnili svoje základne pre operáciu Epic Fury,“ povedal Rutte s odkazom na označenie vojenskej operácie USA v Iráne. „Päťsto amerických lietadiel vzlietlo len z amerických základní v Taliansku, aby podporilo Epic Fury,“ zdôraznil. Pre Fox News tiež uviedol, že Rumunsko „obmedzilo komerčné lety... pretože letiská slúžili na tankovanie lietadiel“ počas vojny s Iránom.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Iránu Esmáíl Bakájí odsúdil vyjadrenia šéfa NATO. „Ide o jasné a odsúdeniahodné priznanie NATO o aktívnej spoluúčasti v nezákonnej vojne proti suverénnemu členovi OSN,“ napísal na platforme X. Bakájí takisto obvinil NATO zo „zjavného porušenia zásadných noriem medzinárodného práva a základných princípov Charty OSN“.
Taliansko sa rýchlo dištancovalo od Rutteho vyjadrení, ktoré podľa ministerstva obrany „absolútne zavádzajú tým, že zamieňajú typy letov, ktoré boli povolené“. Rím tvrdí, že počas operácie Epic Fury schválil iba „technické a logistické“ americké lety v rámci existujúcich dohôd so Spojenými štátmi.