< sekcia Zahraničie

Thajský kráľ prepustil pre zlé správanie 6 predstaviteľov paláca

Na archívnej snímke thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón. Foto: TASR/AP

K takémuto kroku pristúpil kráľ len dva dni po tom, ako pre nelojálne správanie zbavil všetkých titulov aj vojenských hodností svoju 34-ročnú konkubínu.

Bangkok 24. októbra (TASR) - Thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón prepustil v stredu za "mimoriadne zlé správanie" šiestich vysokopostavených predstaviteľov paláca.

K takémuto kroku pristúpil kráľ len dva dni po tom, ako pre "nelojálne" správanie zbavil všetkých titulov aj vojenských hodností svoju 34-ročnú konkubínu, píše agentúra AFP.

Medzi šiestimi prepustenými je zdravotná sestra, veterinár, policajt či dvaja príslušníci kráľovskej stráže, uvádza AFP i stanica BBC. Šestica podľa dvoch oznamov, ktoré vyšli v thajskom kráľovskom vestníku, svojím zlým konaním vážne porušila zásady správania a "svoje posty využila pre vlastný zisk či prospech iných".

V Thajsku platí prísny zákon proti hanobeniu členov kráľovskej rodiny, čo v krajine v podstate znemožňuje akúkoľvek verejnú diskusiu o monarchii, pripomína AFP.

Zmienená kráľova konkubína Sinínat Wongvadžirapakdí zase podľa paláca porušila kódex správania platný pre dvoranov a voči kráľovi sa prejavila "nelojálne". Previniť sa mala tiež tým, že svojím konaním odporovala "nariadeniu kráľovnej", pričom bola motivovaná "vlastnými ambíciami".

K pondelňajšiemu oznámeniu o jej zbavení titulov a hodností došlo len niekoľko mesiacov po tom, ako jej kráľ 28. júla - pri príležitosti svojich 67. narodenín - udelil titul vznešenej kráľovskej konkubíny, aký sa v Thajsku nepoužíval už takmer storočie. Sinínat, známa pod prezývkou Koi, predtým patrila ku kráľovej osobnej stráži, v minulosti bola tiež pilotkou aj armádnou zdravotnou sestrou.