Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Zahraničie

Zverejnili článok o vysokej účinnosti vakcíny Sputnik Light

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Sputnik Light obsahuje rekombinantný adenovírus typu 26, ktorý do buniek prenáša časť genetického materiálu hrotovej bielkoviny koronavírusu SARS-CoV-2.

Moskva 3. novembra (TASR) - Britský medicínsky časopis The Lancet zverejnil tento týždeň článok o štúdii ruských vedcov, podľa ktorej je jednodávková vakcína proti koronavírusu Sputnik Light pre pacientov bezpečná a účinná. Vážne neželané účinky vedci nezaznamenali.

Vedľajšie účinky tejto vakcíny u zaočkovaných mali mierny až stredný charakter.

Jednodávková vakcína Sputnik Light je účinná pri podaní samostatne i vo forme posilňujúcej dávky. Táto očkovacia látka je podľa TASS zaregistrovaná už vo viac ako 15 krajinách a v ďalších 30 proces registrácie prebieha.

Sputnik Light obsahuje rekombinantný adenovírus typu 26, ktorý do buniek prenáša časť genetického materiálu hrotovej bielkoviny koronavírusu SARS-CoV-2.

Počiatočná fáza testovania sa uskutočnila v jednom zariadení v Rusku a finančne ju zastrešil Ruský fond priamych investícií (RFPI), píše sa v štúdii.

Údaje Gamalejovho vedecko-výskumného inštitútu v Moskve na základe podania jednej dávky Sputnika Light 28.000 osobám v Moskve ukázali, že v prípade jednej dávky má táto vakcína 70-percentnú účinnosť proti koronavírusovému variantu delta. Táto účinnosť sa udrží po dobu troch mesiacov. U osôb vo veku do 60 rokov mal Sputnik Light až 75-percentnú účinnosť.