Quantcast
< sekcia Zahraničie

Tisíce Chorvátov protestovali proti ratifikácii Istanbulského dohovoru

Ľudia držia transparent s nápisom: Stop Instanbulskému dohovoru, za suverénne Chorvátsko! počas protestu proti ratifikácii dohovoru v Záhrebe 24. marca 2018. Foto: TASR/AP

Organizácia s názvom Chorvátsko proti Istanbulskému dohovoru, uviedla, že demonštrácií sa zúčastnilo 70.000 ľudí. Odhad polície bol však 7000.

Záhreb 24. marca (TASR) - Tisícky Chorvátov protestovali v sobotu v Záhrebe proti ratifikácii tzv. Istanbulského dohovoru, ktorý podľa nich otvára dvere homosexuálnym manželstvám. Informovala o tom agentúra DPA.

Organizácia s názvom Chorvátsko proti Istanbulskému dohovoru, uviedla, že demonštrácií sa zúčastnilo 70.000 ľudí. Odhad polície bol však 7000.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je medzinárodná zmluva pojednávajúca o boji proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. Doteraz dohovor podpísalo 46 krajín - vrátane Chorvátska - a 27 ho ratifikovalo, spresnila DPA.

Cirkev, ktorá má v Chorvátsku značný vplyv, a krajine pravicové strany trvajú na tom, že Istanbulský dohovor zavádza "tretí rod".

Chorvátska konzervatívna vláda napriek odporu dohovor schválila a vo štvrtok vyzvala parlament, aby ho ratifikoval.

Aby vláda upokojila oponentov, prijala k ratifikácii samostatné vyhlásenie, podľa ktorej dohovor Rady Európy nezmení chorvátsku právnu definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy.

Termín hlasovania o dokumente v chorvátskom parlamente zatiaľ nie je známy.

Vo februári odmietli dohovor ratifikovať dve krajiny EÚ - Bulharsko a Slovensko - ktoré kritizovali, akým spôsobom Istanbulský dohovor definuje rod.