Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Tisíce ľudí pred parlamentom v Moldavsku podporili promoskovskú stranu

Ľudia stoja pred budovou parlamentu počas protestu vo štvrtok 1. februára 2024 v Kišiňove v Moldavsku. Foto: TASR/AP

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine pred dvoma rokmi sa zvyšuje aj napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a Kišiňovom.

Kišiňov 1. februára (TASR) - Niekoľko tisíc ľudí podporujúcich promoskovskú Stranu obrody protestovalo vo štvrtok pred budovou moldavského parlamentu v Kišiňove. Žiadali odstúpenie prozápadne orientovanej vlády a prezidentky Maie Sanduovej a vypísanie predčasných volieb. TASR o tom informuje podľa agentúry AP. Riadny termín prezidentských volieb v Moldavsku je koncom roka a parlamentné voľby majú byť v roku 2025.

Strana obrody má v jednokomorovom 101-člennom parlamente štyroch poslancov. Najnovšia demonštrácia je poslednou zo série protivládnych protestov, ktoré doteraz zvolávala promoskovská strana Šor. Moldavský ústavný súd ju vlani v júni rozpustil.

Na štvrtkovom proteste pred parlamentom sa zúčastnili aj niektorí jej bývalí predstavitelia. Jej líder, oligarcha Ilan Šor sa ukrýva v exile v Izraeli a video z protestu zdieľal na svojej stránke na Facebooku. Šor bol vlani v apríli odsúdený za korupciu v neprítomnosti na 15-ročné väzenie.

Moldavská spravodajská služba v januári vystríhala pred novou vlnou dezinformácií a manipulácií, ktorých cieľom bude destabilizácia krajiny a podkopanie vzťahov so susednou Ukrajinou a Európskou úniou. V rokoch 2024-2025 očakáva aj protivládne demonštrácie voči voľbám, ekonomickým reformám a prístupovým rokovaniam s EÚ.

Moldavsko aj Ukrajina v júni 2022 získali štatút kandidátskych krajín EÚ a v decembri sa otvorili prístupové rokovania Bruselu s Kišiňovom aj Kyjevom.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine pred dvoma rokmi sa zvyšuje aj napätie vo vzťahoch medzi Moskvou a Kišiňovom. Moldavská proeurópska vláda odsúdila ruskú inváziu a prezidentka Sanduová vlani vo februári verejne hovorila o snahe Moskvy zosadiť proeurópsku vládu v Kišiňove. Moskva obvinenia poprela.