< sekcia Zahraničie

Tisíce ľudí sa v Istanbule modlili za zosnulého Muhammada Mursího

Na archívnej snímke je prezident Muhammad Mursí. Foto: TASR/AP

Egyptský exprezident Mursí (67) skolaboval v pondelok počas pojednávania súdu, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže.

Istanbul 18. júna (TASR) - Tisíce ľudí sa v utorok v tureckom Istanbule zúčastnili na modlitbách za bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího, ktorý v pondelok zomrel.

Modlitby zvolal turecký štátny orgán známy ako Prezídium pre náboženské záležitosti (Diyanet) a konali sa v istanbulskej mešite Fatih. Turecko bolo jedným z hlavných Mursího podporovateľov, pripomína agentúra AFP.

Egyptský exprezident Mursí (67) skolaboval v pondelok počas pojednávania súdu, pred ktorým sa zodpovedal z obvinení zo špionáže. Previezli ho do nemocnice v Káhire, kde zomrel. Podľa zdroja z lekárskeho prostredia skonal na srdcový záchvat.

Mursí pochádzal z najväčšej islamistickej organizácie v Egypte, z dnes už zakázaného Moslimského bratstva. Za prezidenta bol zvolený vo voľbách z roku 2012, ktoré boli prvými slobodnými voľbami v krajine po zvrhnutí dlhoročného autoritárskeho lídra Husního Mubaraka v predchádzajúci rok.

Po vlne protivládnych demonštrácií v lete roku 2013 však Mursího zosadili počas vojenského prevratu, na ktorého čele stál súčasný prezident Abdal Fattáh Sísí. Armáda zatkla Mursího aj mnoho ďalších vodcov Moslimského bratstva, ktoré potom pri tvrdých zásahoch tiež rozdrvila.