Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

V USA oslavujú Deň vďakyvzdania, pôvod má v roku 1621

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Prvý kanadský občiansky Deň vďakyvzdania sa konal 5. apríla 1872. Až 31. januára 1957 sa druhý októbrový pondelok stanovil za kanadský Deň vďakyvzdania.

Washington/Bratislava 27. novembra (TASR) - História Dňa vďakyvzdania (Thanksgiving Day), ktorý sa v Spojených štátoch amerických (USA) pripomína štvrtý novembrový štvrtok, siaha do prvej polovice 17. storočia. Jeho tradícia sa oficiálne spája s pútnikmi z Anglicka, ktorí v roku 1620 priplávali do dnešných Spojených štátov na lodi Mayflower.

Tohto roku americké rodiny počas Dňa vďakyvzdania zasadnú k bohato prestretému stolu, na ktorom nebude chýbať pečený moriak či tekvicový koláč, 28. novembra.

V roku 1620 k brehom Severnej Ameriky priplávala loď Mayflower, na palube ktorej bolo okrem 30-člennej posádky aj viac ako 100 anglických vysťahovalcov, ktorí sa rodné Anglicko rozhodli opustiť predovšetkým z náboženských dôvodov. Patrili k tzv. puritánskym nonkonformistom, ktorí odmietali učenie oficiálnej anglikánskej cirkvi. Od 19. storočia sú známi ako Otcovia pútnici (Pilgrim Fathers).

Podľa nich bola anglikánska cirkev odsúdená na zánik, a preto sa rozhodli vybudovať nové spoločenstvo a rozvíjať náboženskú slobodu v Severnej Amerike. Na ich čele stáli William Bradford, budúci guvernér kolónie a William Brewster. V decembri 1620 založili druhé trvalé európske osídlenie, na ktorom neskôr vyrástlo americké mesto Plymouth nachádzajúce sa viac ako 60 kilometrov od Bostonu v štáte Massachusetts.

Ešte na palube lode sa dohodli na zmluve svojho budúceho spoločenstva, ktoré chceli vybudovať na princípoch svojej viery. Zmluva známa ako Mayflower Compact vychádzala z rovnosti všetkých pred zákonom a z dobrovoľného podriadenia sa spoločenstvu. Podpísali ju zástupcovia všetkých 41 rodín na palube.

V zmluve sa síce vysťahovalci označili za verných poddaných anglického kráľa Jakuba I., ale nárokovali si prijímať vlastné zákony a nariadenia a budovať nezávislú samosprávu na americkom území.

Na prelome rokov 1620/1621 zastihla prisťahovalcov krutá zima, ktorá zabila polovicu pútnikov z Anglicka. Ostatných zachránili Indiáni z kmeňa Wampanoag, ktorí im priniesli jedlo a kožušiny. Na jar ich Indiáni naučili napríklad aj to, ako pestovať kukuricu.

Na jeseň v roku 1621 sa pútnici dočkali prvej úrody, čo sa rozhodli osláviť hostinou, na ktorej ďakovali Bohu za úrodu a záchranu života. Slávnosť úrody z jesene 1621 sa považuje za historicky prvý Deň vďakyvzdania, aj keď ten názov dostal až oveľa neskôr.

Tradícia Vďakyvzdania sa potom udržiavala, ale dlho nemala charakter národného sviatku. Národný deň vďaky a modlitby na posledný novembrový deň vyhlásil prvý americký prezident George Washington v roku 1789, ale Deň vďakyvzdania vyhlásil za oficiálny národný sviatok v roku 1863 až prezident Abraham Lincoln.

O zavedenie tohto sviatku sa veľkou mierou zaslúžila poetka Sarah Josepha Hale, ktorú nazývajú aj krstnou matkou Dňa vďakyvzdania. Práve ona presvedčila Lincolna, aby vyhlásil Deň vďakyvzdania za národný sviatok. Navrhla aj to, aby sa oslavoval vo štvrtý novembrový štvrtok. Štvrtý novembrový štvrtok ako Deň vďakyvzdania definitívne potvrdil v roku 1942 32. americký prezident Franklin D. Roosevelt.

Od konca prvej polovice 20. storočia sa tak na štvrtý novembrový štvrtok stretávajú milióny Američanov, aby s rodinami oslávili Deň vďakyvzdania. Okrem hostiny k tomuto dňu neodmysliteľne patrí aj americký futbal. Podáva sa pečený moriak, rôzne omáčky, plnky, kukurica, zemiaková kaša, brusnicová omáčka a samozrejme tekvicový koláč.

Pôvodní obyvatelia USA si v tento deň však pripomínajú Národný deň smútku (National Day of Mourning). Táto tradícia má počiatok v roku 1970, keď predstavitelia štátu Massachusetts pozvali vtedajšieho náčelníka kmeňa Wampanoagov Franka Jamesa, aby predniesol reč na oslave 350. výročia príchodu pútnikov na územie spomínaného kmeňa.

Organizátori mu však zabránili predniesť prejav, ktorý vychádzal zo zápiskov jedného z pútnikov o ich prvom roku prežitom na indiánskom území. Súčasťou týchto spomienok bolo aj predávanie pôvodných obyvateľov do otroctva, vykrádanie ich hrobov či krádeže potravín.

Aj Kanaďania majú Deň vďakyvzdania, ktorý pripadá na druhý pondelok v októbri. Pôvod Dňa vďakyvzdania v Kanade siaha do roku 1578 k anglickému námorníkovi a bádateľovi Martinovi Frobisherovi (1535 alebo 1539 - 1594), ktorý sa rozhodol na území Newfoundland a Labrador vzdať vďaku Bohu za to, že prežil dlhú plavbu, keď objavoval severnú trasu na Východ.

Prvý kanadský občiansky Deň vďakyvzdania sa konal 5. apríla 1872. Až 31. januára 1957 sa druhý októbrový pondelok stanovil za kanadský Deň vďakyvzdania.



Zdroj: https://www.britannica.com/topic/Thanksgiving-Day

Poslanci začali rokovanie návrhmi z dielne rezortu spravodlivosti

Nová legislatíva má najmä upraviť pravidlá prístupu k právnej pomoci tak, aby bola dostupnejšou čo najširšiemu okruhu fyzických osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.