Quantcast
< sekcia Zahraničie

Traja astronauti úspešne dorazili k vesmírnej stanici Tchien-kung

Na snímke čínski astronauti. Foto: TASR/AP

Čína v rámci svojho ambiciózneho vesmírneho programu už vyslala prieskumné vozidlo na Mars a sondy na Mesiacu, pripomína agentúra AFP.

Peking 5. júna (TASR) - Kozmická loď s trojicou čínskych astronautov sa v nedeľu úspešne pripojila k čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung. Posádka bude vo vesmíre pracovať na dokončení výstavby tejto stanice. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Kozmickú loď Šen-čou 14 vyniesla do vesmíru raketa Dlhý pochod 2F, ktorá odštartovala v nedeľu o 10.44 h miestneho času (04.44 h SELČ).

Posádka - dvaja muži a jedna žena - by mala zostať vo vesmíre do decembra. Ich úlohou bude vybudovať z jednomodulovej štruktúry vesmírne laboratórium s tromi modulmi – základným modulom Tchien-che (v preklade Harmónia nebies alebo Nebeská harmónia) a dvoma laboratórnymi modulmi Wen-tchien (Pátranie po nebesiach/Nebeské otázky) a Meng-tchien (Snívanie o nebesiach/Nebeský sen).

Základný modul Tchien-che bol vynesený na orbitu v apríli 2021. Vynesenie modulu Wen-tchien je plánované na 24. júla, modul Meng-tchien by mal nasledovať v októbri.

K základnému modulu sa neskôr pripojí autonómna nákladná loď Tchien-čou 5 a v decembri ďalšia loď s posádkou Šen-čou 15.

Čína v rámci svojho ambiciózneho vesmírneho programu už vyslala prieskumné vozidlo na Mars a sondy na Mesiacu, pripomína agentúra AFP. Okrem vesmírnej stanice Peking plánuje postaviť aj základňu na Mesiaci a Národný vesmírny úrad uviedol, že jeho cieľom je do roku 2029 vyslať lunárnu misiu s posádkou.