Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Zahraničie

Traja námorníci zahynuli po tom, ako ich z ponorky zmietla vlna

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk

Incident sa odohral, keď sa vrtuľník Lynx z juhoafrických leteckých síl pokúšal o tzv. vertikálne doplnenie zásob ponorky SAS Manthatisi na hladine oceánu neďaleko Kapského Mesta.

Kapské Mesto 22. septembra (TASR) – Silné vlnobitie zmietlo sedem členov posádky juhoafrickej ponorky, traja z nich zomreli a jeden je ťažko zranený. Vo štvrtok to oznámilo juhoafrické ministerstvo obrany, informuje TASR podľa agentúry AP.

Incident sa odohral, keď sa vrtuľník Lynx z juhoafrických leteckých síl pokúšal o tzv. vertikálne doplnenie zásob ponorky SAS Manthatisi na hladine oceánu neďaleko Kapského Mesta. Námorníkov sa podarilo z vody vytiahnuť, traja však boli už mŕtvi, zvyšní štyria sú v nemocnici.

Ministerstvo obrany prisľúbilo dôkladné prešetrenie celého prípadu. Celé južné pobrežie Južnej Afriky už niekoľko dní bičuje silné vlnobitie spôsobené fenoménom zvaným "jarný príliv".

Ponorka mierila na trojdňovú námornú výstavu pri príležitosti štátneho sviatku Deň dedičstva, uviedol pre webovú stránku defenceWeb analytik juhoafrických ozbrojených síl Dean Wingrin.

V stredu pri inej nehode zahynuli štyria vojaci a dvaja sa ťažko zranili. Nehoda sa stala neďaleko mesta Upington, kde sa prevrátili dve armádne terénne vozidlá a privalili niekoľko vojakov, informovalo ministerstvo obrany v samostatnom vyhlásení.