Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Zahraničie

Tretí občiansky panel zhrnie odporúčania v dňoch 11. - 13. februára

Vlajky Európskej únie vejú pred budovou Európkeho parlamentu v Štrasburgu 19. januára 2022. Foto: TASR/AP

Plenárka CoFoE je naplánovaná v dňoch 11. – 12. marca opäť na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Brusel 7. februára (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok pripomenula, že v dňoch 11. až 13. februára sa v Maastrichte v Holandsku uskutoční záverečné zasadnutie tretieho zo štyroch občianskych panelov zriadených v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

Okolo 200 občanov zo všetkých členských štátov EÚ, rôzneho veku, pôvodu, vzdelania a profesijného zamerania dokončí svoje odporúčania týkajúce sa budúcnosti Európy. Pôjde o témy súvisiace s postavením EÚ vo svete a migráciou.

Očakáva sa, že zúžený súhrn odporúčaní, ku ktorému dospejú panelisti, bude pokrývať predovšetkým ciele a stratégie EÚ v oblasti bezpečnosti, obrany, zahraničnej a obchodnej politiky, humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce, ale aj ďalšieho rozširovania Únie a riešenie otázky migrácie.

Finálne odporúčania tohto panelu, rovnako ako aj výsledku posledného občianskeho panelu z oblasti hospodárstva, sociálnej spravodlivosti, vzdelávania, kultúry, digitálnej transformácie, mládeže a športu, ktorý sa uskutoční v Dubline 25. februára, budú prezentované a prediskutované na ďalšom z plenárnych zasadnutí konferencie. Plenárka CoFoE je naplánovaná v dňoch 11. – 12. marca opäť na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Otváracie a záverečné zasadnutie tretieho občianskeho panelu v Maastrichte (11. a 13. februára) sa bude vysielať naživo na viacjazyčnej digitálnej platforme konferencie.

Občania tohto panelu sa prvýkrát stretli v Štrasburgu vlani v októbri (15.-17.10), potom v novembri rokovali formou videokonferencie (26.–28.11).

V rámci Konferencie o budúcnosti Európy boli vytvorené štyri európske občianske panely. Z nich sa na plenárnych zasadnutiach CoFoE zúčastňuje 80 zástupcov, z ktorých aspoň jedna tretina je vo veku 16 až 25 rokov, ktorí pred poslancami Európskeho parlamentu a národných parlamentov a zástupcami inštitúcií EÚ prezentujú záverečné výsledky a odporúčania svojich panelových diskusií.

Okrem účasti na občianskych paneloch môžu svoje nápady o reforme a budúcnosti Európy zdieľať všetci Európania prostredníctvom viacjazyčnej digitálnej platformy https://futureu.europa.eu/.

spravodajca TASR Jaromír Novak