Quantcast
< sekcia Zahraničie

Tretina pobrežných a jazerných vôd v Taliansku je kontaminovaná

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prieskum ukázal, že 32 percent pobrežných a jazerných vôd v krajine prekračuje zákonom povolený limit pre znečisťujúce látky.

Rím 13. augusta (TASR) - Takmer tretina vôd v talianskych rezortoch pri mori a pri jazerách prekračuje zákonné limity pre kontamináciu, vyplýva z najnovšieho prieskumu uskutočneného v rámci environmentálneho projektu Goletta Verde. TASR o tom informuje na základe správy agentúry ANSA.

Prieskum ukázal, že 32 percent pobrežných a jazerných vôd v krajine prekračuje zákonom povolený limit pre znečisťujúce látky. Zistilo sa, že tretina vzoriek vody odobratých z 18 regionálnych pobreží a 37 talianskych jazier bola "znečistená alebo silne znečistená".

Správa Goletta Verde uvádza, že 55 percent kritických miest "je sústredených v ústiach riek, kanálov a potokov, ktoré sa vyznačujú nedostatočným čistením a nezákonným vypúšťaním". Správa ďalej konštatuje, že Taliansko zostáva "chronicky neschopným", pokiaľ ide o znečistenie vody.

Približne 387 vzoriek bolo podrobených mikrobiologickej analýze a zistilo sa, že 124 prekročilo zákonom stanovené limitné hodnoty pre koncentráciu črevných a iných baktérií, ako sú črevné enterokoky a Escherichia coli (E. coli).