Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Zahraničie

Tripolis odsúdil mučenie a zabíjanie väzňov

Chalífa Haftar, archívna snímka Foto: TASR/AP

Líbya sa zmieta v chaose, keďže o moc súperia viaceré milície.

Tripolis 20. augusta (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva medzinárodne uznanej líbyjskej vlády odsúdilo mučenie a zabíjanie väzňov, informoval v utorok denník Libya Herald.

Podľa neho ministerstvo odsúdilo "odporné praktiky zabíjania väzňov po mučení a zneužívaní ich tiel spôsobom, ktorý porušuje všetky miestne a medzinárodné zákony a zvyky".

Táto kritika zaznela po výmene mŕtvych väzňov, ktorú minulú stredu organizovali pracovníci líbyjského Červeného polmesiaca. Dvanásť mŕtvol bolo odovzdaných úradom v metropole Tripolis, kde sídli aj medzinárodne uznaná vláda čeliaca ofenzíve samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) pod velením Chalífu Haftara.

Ministerstvo zdravotníctva obvinilo z mučenia a vrážd milíciu napojenú na LNA. Uviedlo, že našlo dôkazy o mučení a zneužívaní mŕtvol, ktoré neboli držané v márnici, čo viedlo k ich rozloženiu. Mŕtvoly identifikovali ako civilistov a vojakov.

Ministerstvo zdôraznilo, že takéto činy, ktoré "nerešpektujú ľudskosť a posvätnosť moslimov, považuje za teroristické". Podľa neho sú "v rozpore s islamom a neodrážajú morálku a zvyky líbyjského moslimského ľudu".

Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo svoju medzinárodne uznávanú vládu, Bezpečnostnú radu OSN, Podpornú misiu OSN v Líbyi (UNSMIL) a Medzinárodný trestný súd, aby priviedli páchateľov týchto činov pred spravodlivosť a potrestali ich.

Haftarova samozvaná Líbyjská národná armáda (LNA) sa snaží dobyť Tripolis v súčasnosti ovládaný jednotkami medzinárodne uznanej líbyjskej vlády národnej jednoty (GNA), ktorá tam má hlavné sídlo. Tripolis je však podľa mienky Haftarových síl v rukách "teroristov".

Líbya sa zmieta v chaose, keďže o moc súperia viaceré milície. Rozvrat krajiny nastal po povstaní s podporou NATO, ktoré v roku 2011 vyústilo do zavraždenia dlhoročného líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Haftar je vyslúžený vojenský generál, ktorý sa zúčastnil na zmienenej revolte, ale v máji 2014 začal uskutočňovať útoky so zámerom "očistiť krajinu od islamistov". Vládu národnej jednoty, proti ktorej Haftar bojuje, vedie Fájiz Sarrádž.