< sekcia Zahraničie

Troch bývalých esesákov stíhajú za zločiny v Auschwitz-Birkenau

Horiace sviečky pri pamätníku na spomienkovom zhromaždení v koncentrančnom tábore Auschwitz–Birkenau v poľskom Osvienčime 27. januára 2015 pri príležitosti 70. výročia jeho oslobodenia. Foto: TASR/AP Photo

Prokuratúra v nemeckom Schwerine vzniesla žalobu voči 94-ročnému niekdajšiemu príslušníkovi zdravotníckych zložiek síl SS vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau.

Schwerin/Dortmund/Hannover 23. februára (TASR) - Prokuratúra v nemeckom Schwerine vzniesla žalobu voči 94-ročnému niekdajšiemu príslušníkovi zdravotníckych zložiek síl SS vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau. Inštitúcia nevidí napriek vysokému veku obžalovaného problém s jeho povolaním na trestnú zodpovednosť.

Dôchodca čelí žalobe z trestného činu spoluúčasti na vražde v 3681 prípadoch. Podľa vyšetrovateľov totiž od 15. augusta do 14. septembra 1944 pôsobil v spomínanom tábore, kde v danom období putovalo priamo z transportov do plynových komôr najmenej 3681 ľudí.

Vrchný prokurátor Hans Förster zdôraznil, že pre vznesenie žaloby je rozhodujúcou skutočnosťou fakt, že muž vedel o vyhladzovacom charaktere tábora a svojou činnosťou pomáhal jeho fungovaniu.

Prokuratúra v Dortmunde iba nedávno obžalovala 93-ročného niekdajšieho príslušníka SS z rovnakého trestného činu a prokuratúra v Hannoveri zasa bývalého 93-ročného dobrovoľníka v službách SS zo spoluúčasti na vražde v najmenej 300.000 prípadoch.