< sekcia Zahraničie

Trump očakáva, že zmluvu s Izraelom podpíše osem arabských štátov

Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Desiatky propalestínskych aktivistov sa zišli priamo pred Bielym domom vo Washingtone, aby vyjadrili svoj nesúhlas s podpísanými dokumentmi.

Washington 16. septembra (TASR) – Americký prezident Donald Trump očakáva, že po Bahrajne a Spojených arabských emirátoch (SAE) normalizuje svoje vzťahy s Izraelom aj Saudská Arábia.

Trump to podľa agentúry AFP uviedol po tom, ako na podpisovom akte na Južnom trávniku Bieleho domu spolu s predstaviteľmi Izraela a spomínaných dvoch arabských štátov podpísali prelomové zmluvy o normalizácii svojich vzťahov.

Na otázku, či očakáva, že Saudská Arábia bude nasledovať tento príklad, Trump odpovedal kladne, pričom poznamenal, že už o tom hovoril s kráľom Saudskej Arábie. Dodal, že k danému kroku dôjde v pravý čas.

Americký prezident si myslí, že zmluvy o normalizácii svojich vzťahov s Izraelom sa veľmi skoro chystá uzavrieť ďalších sedem alebo osem alebo deväť arabských štátov vrátane veľkých.

Dosiaľ poslednými arabskými krajinami, ktoré nadviazali diplomatické vzťahy s Izraelom, boli Egypt v roku 1979 a Jordánsko v roku 1994.

SAE a Bahrajn sú pritom prvými krajinami Perzského zálivu, ktoré nadviazali oficiálne vzťahy s Izraelom, približuje agentúra DPA. Podľa agentúry AP je ich zbližovanie v súlade s ich spoločným odporom voči Iránu a jeho agresii v regióne.

Kým signatári zmlúv Izraela so SAE a Bahrajnom tieto dokumenty vnímajú ako nástroj na ukončenie izraelsko-arabského konfliktu a dejinný zvrat, Palestínčania ich považujú za ranu od chrbta a zradu palestínskych záujmov a palestínskeho ľudu.

Aj preto sa v utorok na palestínskych územiach konali protesty proti dohodám podpísaným vo Washingtone.

Desiatky propalestínskych aktivistov sa zišli priamo pred Bielym domom vo Washingtone, aby vyjadrili svoj nesúhlas s podpísanými dokumentmi.

Viacerí z prítomných sa vyjadrili, že vo voľbách prezidenta USA, ktoré sa budú konať 3. novembra, nedajú svoj hlas Trumpovi, lebo v krajine šíri nenávisť.