< sekcia Zahraničie

Trump označil zostrelenie ruského lietadla za veľmi smutnú vec

Donald Trump, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Ruské prieskumné lietadlo zostrelila sýrska raketa v pondelok večer nad Stredozemným morom, približne 35 kilometrov od sýrskeho pobrežia. Zahynulo všetkých 15 osôb na palube.

Washington 19. septembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump vyjadril znepokojenie v súvislosti so zostrelením ruského vojenského lietadla Il-20 sýrskou protivzdušnou obranou, pričom ruské ministerstvo obrany obvinilo z incidentu Izrael.

Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome označil zostrelenie stroja za "veľmi smutnú vec". Poznamenal, že to "nie je dobrá situácia", informovala agentúra AP.

Pompeo označil zostrelenie ruského lietadla za nešťastný incident

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo označil v utorok zostrelenie ruského vojenského lietadla Il-20 sýrskou protivzdušnou obranou za "nešťastný incident" a pripomienku toho, že konflikt v Sýrii je potrebné vyriešiť politickou cestou.

"Nešťastný incident nám pripomína potrebu nájsť trvalé, mierové a politické riešenia mnohých prekrývajúcich sa konfliktov v tomto regióne a pripomína nebezpečenstvo tragického nesprávneho odhadu na preplnenej operačnej scéne v Sýrii," uviedol Pompeo vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra Reuters.

Ruské prieskumné lietadlo zostrelila sýrska raketa v pondelok večer nad Stredozemným morom, približne 35 kilometrov od sýrskeho pobrežia. Zahynulo všetkých 15 osôb na palube.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že prieskumné lietadlo bolo omylom zasiahnuté sýrskou raketou, pretože štvorica izraelských stíhačiek F-16, ktoré smerovali na bombardovaciu misiu do sýrskej provincie Lázikíja, sa "ukryli" za stroj ruských vzdušných síl. Lietadlo sa vracalo na tamojšiu ruskú základňu.

Ruský prezident Vladimir Putin použil miernejšiu rétoriku a vyhlásil, že incident bol výsledkom "radu nešťastných okolností" a "izraelské sily nezostrelili naše lietadlo", uvádza agentúra DPA.

Putin však varoval Izrael pred uskutočnením ďalších vzdušných útokov na Sýriu. Zdôraznil, že izraelským útokom došlo k porušeniu sýrskej suverenity a rusko-izraelských dohôd o vyhýbaní sa stretom vojenských záujmov v Sýrii.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predtým v telefonáte s Putinom vyjadril ľútosť nad smrťou ruských vojakov. Upozornil však, že zodpovednosť za zostrelenie lietadla nesie Sýria a režim tamojšieho prezidenta Bašára Asada.