< sekcia Zahraničie

Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

Na archívnej snímke Donald Trump. Foto: TASR/AP

Zároveň ale sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb.

Washington 24. novembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že jeho tím začne s procesom odovzdania moci zvolenému nástupcovi Joeovi Bidenovi. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP.

Trump na Twitteri napísal, že americká agentúra Všeobecná správa služieb (GSA), ktorá zaisťuje praktické fungovanie federálnych úradov, by "mala urobiť to, čo je potrebné".Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "Verím, že zvíťazíme," povedal a dodal, že "v najlepšom záujme" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.

Jeho vyjadrenie prichádza po tom, čo šéfka GSA Emily Murphyová uviedla, že Trumpova administratíva sprístupňuje finančné prostriedky na proces prechodu a umožní víťazovi volieb Bidenovi a jeho tímu začať s procesom preberania moci.

Murphyová predtým odmietla podpísať list, na základe ktorého by tím Bidena získal prístup k americkým úradom a mohol formálne začať svoju prácu.

Na archívnej snímke z 21. júna 2019 šéfka americkej agentúry Všeobecná správa služieb (GSA) Emily Murphyová vo Washingtone. Americký prezident Donald Trump v pondelok 23. novembra 2020 oznámil, že jeho tím začne s procesom odovzdania moci zvolenému nástupcovi Joeovi Bidenovi. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP. Trump na Twitteri napísal, že americká agentúra Všeobecná správa služieb (GSA), ktorá zaisťuje praktické fungovanie federálnych úradov, by "mala urobiť to, čo je potrebné". Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "Verím, že zvíťazíme," povedal a dodal, že "v najlepšom záujme" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu. Jeho vyjadrenie prichádza po tom, čo šéfka GSA Emily Murphyová uviedla, že Trumpova administratíva sprístupňuje finančné prostriedky na proces prechodu a umožní víťazovi volieb Bidenovi a jeho tímu začať s procesom preberania moci.
Foto: TASR/AP


Bidenov tím zmienené rozhodnutie úradu privítal a vo vyhlásení uviedol, že prichádzajúcej administratíve tak budú poskytnuté "zdroje a podpora potrebné na hladké a pokojné odovzdanie moci".

Úlohou amerického úradu po zvolení nového prezidenta je umožniť tímu "zjavného víťaza" volieb prístup k vládnym budovám, e-mailom, vládnym úradníkom a počítačovým systémom, uvoľniť vopred schválené financie na platy a vládu a vytvoriť pre novú administratívu priestory v každom americkom úrade.

Odvtedy, čo americké médiá vyhlásili Bidena za víťaza prezidentských volieb z 3. novembra, Trump inicioval sériu súdnych sporov a vyvíja nátlak na štátnych činiteľov, aby nepotvrdili celkový počet odovzdaných hlasov, tvrdiac, že voľby boli sfalšované.

\r\n
\r\nZároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. \"Verím, že zvíťazíme,\" povedal a dodal, že \"v najlepšom záujme\" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu.
\r\n
\r\nJeho vyjadrenie prichádza po tom, čo šéfka GSA Emily Murphyová uviedla, že Trumpova administratíva sprístupňuje finančné prostriedky na proces prechodu a umožní víťazovi volieb Bidenovi a jeho tímu začať s procesom preberania moci.
\r\n
\r\nMurphyová predtým odmietla podpísať list, na základe ktorého by tím Bidena získal prístup k americkým úradom a mohol formálne začať svoju prácu.
\r\n
\r\n
Na archívnej snímke z 21. júna 2019 šéfka americkej agentúry Všeobecná správa služieb (GSA) Emily Murphyová vo Washingtone. Americký prezident Donald Trump v pondelok 23. novembra 2020 oznámil, že jeho tím začne s procesom odovzdania moci zvolenému nástupcovi Joeovi Bidenovi. Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP. Trump na Twitteri napísal, že americká agentúra Všeobecná správa služieb (GSA), ktorá zaisťuje praktické fungovanie federálnych úradov, by \"mala urobiť to, čo je potrebné\". Zároveň sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. \"Verím, že zvíťazíme,\" povedal a dodal, že \"v najlepšom záujme\" krajiny je však umožniť začatie procesu príprav na odovzdanie úradu. Jeho vyjadrenie prichádza po tom, čo šéfka GSA Emily Murphyová uviedla, že Trumpova administratíva sprístupňuje finančné prostriedky na proces prechodu a umožní víťazovi volieb Bidenovi a jeho tímu začať s procesom preberania moci.
Foto: TASR/AP

\r\n
\r\nBidenov tím zmienené rozhodnutie úradu privítal a vo vyhlásení uviedol, že prichádzajúcej administratíve tak budú poskytnuté \"zdroje a podpora potrebné na hladké a pokojné odovzdanie moci\".
\r\n
\r\nÚlohou amerického úradu po zvolení nového prezidenta je umožniť tímu \"zjavného víťaza\" volieb prístup k vládnym budovám, e-mailom, vládnym úradníkom a počítačovým systémom, uvoľniť vopred schválené financie na platy a vládu a vytvoriť pre novú administratívu priestory v každom americkom úrade.
\r\n
\r\nOdvtedy, čo americké médiá vyhlásili Bidena za víťaza prezidentských volieb z 3. novembra, Trump inicioval sériu súdnych sporov a vyvíja nátlak na štátnych činiteľov, aby nepotvrdili celkový počet odovzdaných hlasov, tvrdiac, že voľby boli sfalšované.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Zároveň ale sľúbil, že bude pokračovať v boji za zvrátenie výsledkov volieb. "}