Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Trump oznámil, že USA pozastavia platby pre WHO

Prezident USA Donald Trump. Foto: TASR/AP

V USA zaznamenali dosiaľ vyše 600.000 prípadov nákazy a viac ako 25.000 úmrtí, čo je v oboch prípadoch najviac zo všetkých štátov na svete.

Washington 15. apríla (TASR) - Americký prezident Donald Trump oznámil, že nariadil zadržanie platieb pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) pre jej nezvládnutie situácie okolo epidémie nového koronavírusu. Informovala o tom v noci na stredu agentúra AP.

Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome uviedol, že WHO "neplnila svoje základné povinnosti a musí byť braná na zodpovednosť". Uviedol, že WHO šírila o víruse "dezinformácie", pričom organizáciu obvinil, že skutočnosť, že dôverovala údajom čínskych úradov, pravdepodobne prispela k až 20-násobnému nárastu globálneho počtu prípadov.

Šéf Bieleho domu povedal, že svet závisí od spolupráce WHO s krajinami, ktorá má zabezpečiť včasné zdieľanie presných informácií o zdravotných hrozbách.

Generálny tajomník OSN António Guterres v reakcii na Trumpove slová povedal, že "teraz nie je čas" na zníženie rozpočtu WHO či inej humanitárnej organizácie v čase boja proti koronavírusu.

Zdôraznil, že "teraz je čas na jednotu" a vyzval na "medzinárodnú spoluprácu s cieľom zastaviť tento vírus a jeho zničujúce následky", pričom sa nesmie zabudnúť na solidaritu.

Trump už minulý týždeň vo Washingtone avizoval, že zadrží platby do fondu WHO, orgánu OSN, ktorého sú USA najväčším prispievateľom. Trump vtedy obvinil WHO, že je "veľmi naklonená Číne".

Čína čelí kritike za spôsob, akým riešila prvý výskyt nákazy, a Trump aj ďalší lídri vyjadrili pochybnosti nad presnosťou čínskych údajov o prípadoch infekcie a úmrtiach.

Samotného Trumpa však tiež kritizovali za počiatočné podcenenie epidémie vírusu, ktorý prirovnal k obyčajnej chrípke - až neskôr pripustil, že ide o celoštátny núdzový stav.

V USA zaznamenali dosiaľ vyše 600.000 prípadov nákazy a viac ako 25.000 úmrtí, čo je v oboch prípadoch najviac zo všetkých štátov na svete.