Washington 4. februára (TASR) - Americký prezident Donald Trump v utorok prijal v Bielom dome kolumbijského prezidenta Gustava Petra. Podľa Petra išlo o pozitívne stretnutie, Trump tvrdí, že rokovania prebehli dobre. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Neboli sme práve najlepšími priateľmi, ale necítil som sa urazený, pretože som sa s ním nikdy nestretol. Vôbec som ho nepoznal a dobre sme si rozumeli,“ povedal Trump po rokovaniach s Petrom.
Trump tvrdí, že Spojené štáty a Kolumbia „pracujú na“ spolupráci v boji proti obchodovaniu s drogami a tiež na zrušení amerických sankcií, ktoré uvalil na Kolumbiu.
„Môj dojem zo stretnutia spred niekoľkých hodín je predovšetkým pozitívny,“ povedal Petro novinárom. Kolumbijský prezident tvrdí, že Trump súhlasil, že bude sprostredkovateľom medzi Kolumbiou a Ekvádorom uprostred ich obchodnej vojny. Tieto krajiny Južnej Ameriky na seba vzájomné uvalili clá na dovoz vo výške 30 percent v spore o to, ako riešiť obchodovanie s drogami.
Podľa záberov zverejnených kanceláriou Petra sa na stretnutí v Oválnej pracovni zúčastnili aj americký viceprezident J.D. Vance, minister zahraničných vecí USA Marco Rubio a vysokopostavení kolumbijskí predstavitelia.
Vzťahy medzi Trumpom a Petrom sa od Trumpovho opätovného nástupu do funkcie prezidenta USA vlani v januári zhoršili. Kolumbia otvorene kritizovala vojenské kroky Spojených štátov proti lodiam, ktoré v Karibiku a Tichom oceáne údajne pašovali drogy. Petro tiež kritizoval Trumpove protiimigračné opatrenia a rozsiahle deportácie prisťahovalcov.
Trumpova vláda obviňuje Petra z účasti na pašovaní drog do USA.
Situácia sa však podľa AFP zlepšila po telefonáte prezidentov USA a Kolumbie zo 7. januára. Trump po telefonáte oznámil, že ho Petro navštívi v Bielom dome.