Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. september 2023Meniny má Zdenka
< sekcia Zahraničie

Trump tvrdí, že bol obvinený v rámci vyšetrovania tajných dokumentov

Bývalý americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Trump je prvým bývalým alebo úradujúcim prezidentom USA, ktorý bol obvinený z trestného činu.

Washington 9. júna (TASR) - Bývalý americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že bol obvinený vo federálnom vyšetrovaní v súvislosti so zaobchádzaním s tajnými dokumentmi po odchode z funkcie hlavy štátu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

"Skorumpovaná Bidenova administratíva informovala mojich právnikov, že som bol obvinený, zrejme pre tzv. škatuľový prípad," napísal Trump na svojej platforme Truth Social, pričom zverejnil správu, že bol už druhýkrát obvinený z trestného činu.

Ministerstvo spravodlivosti danú záležitosť bezprostredne nepotvrdilo. Trump, ktorý opäť kandiduje za prezidenta USA, vo svojom príspevku uviedol, že bol v utorok predvolaný na federálny súd v meste Miami. "Nikdy som si nemyslel, že by sa niečo také mohlo stať bývalému prezidentovi Spojených štátov," napísal Trump.

Jeho vyhlásenie prišlo deň po tom, ako americké médiá uviedli, že federálna prokuratúra informovala právnikov tohto bývalého prezidenta, že je objektom vyšetrovania v súvislosti s manipuláciou s tajnými dokumentmi.

Trump je prvým bývalým alebo úradujúcim prezidentom USA, ktorý bol obvinený z trestného činu - v jeho prípade išlo o platby za mlčanie v predvolebnom období pornoherečke, ktorá tvrdila, že s ním mala pomer. Toto obvinenie padlo v marci.

Osobitný poradca Jack Smith, ktorého vymenoval generálny prokurátor Merrick Garland, skúmal skrýšu tajných dokumentov, ktoré mal Trump po odchode z Bieleho domu uložené vo svojej rezidencii Mar-a-Lago na Floride.

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) po augustovom príkaze na prehliadku Mar-a-Lago odviezol približne 11.000 dokumentov a Trump mohol čeliť obvineniam z marenia spravodlivosti po tom, ako celé mesiace odolával snahám o vrátenie týchto materiálov.

Podľa AFP je možné, že exprezident bude obžalovaný v ďalších dvoch prípadoch - v súvislosti s jeho snahou o zvrátenie výsledkov volieb v americkom štáte Georgia v roku 2020 a s jeho úlohou pri podnecovaní útoku na washingtonský Kapitol v roku 2021. Trump však opakovane popiera akékoľvek pochybenie.