< sekcia Zahraničie

Trump viní demokratických starostov a guvernérov, že nekonajú rázne

Protesty vo Washingtone, ktoré vyvolalo úmrtie neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý pred týždňom zomrel v Minneapolise v dôsledku policajného zásahu. Foto: TASR/AP

Trump na Twitteri takisto žiada, aby bolo extrémne ľavicové hnutie ANTIFA zaradené na zoznam teroristických organizácií.

Washington/Los Angeles/Minneapolis/Wilmington 1. júna (TASR) - Po nepokojoch v mnohých amerických mestách, vyvolaných úmrtím neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý pred týždňom zomrel v Minneapolise v dôsledku policajného zásahu, sa prezident Donald Trump v nedeľu na Twitteri opäť pustil do starostov a guvernérov z Demokratickej strany a vyzval ich, aby prijali tvrdšie opatrenia proti výtržníkom.

"Títo ľudia sú ANARCHISTI. Povolajte našu Národnú gardu. Svet sa pozerá a smeje sa na vás a na Ospalom Joeovi," napísal Trump, ktorý svojho pravdepodobného demokratického vyzývateľa v novembrových voľbách Joea Bidena posmešne prezýva Ospalý Joe (Sleepy Joe).

Samotný Biden v nedeľu na Facebooku oznámil, že predchádzajúci deň navštívil protest proti policajnému násiliu vo svojom rodnom meste Wilmington v štáte Delaware. Zverejnil aj fotografiu, ktorá ho zachytáva, ako v rúšku a kľačiac hovorí s mužom tmavej pleti a jeho malým dieťaťom."Našou krajinou otriasa bolesť, ale nesmieme dovoliť, aby nás táto bolesť zničila. Našou krajinou otriasa hnev, ale nemôžeme dovoliť, aby nás tento hnev pohltil. Naša krajina je vyčerpaná, ale nedovolíme, aby nás naše vyčerpanie porazilo... Ako prezident pomôžem viesť tento dialóg - a čo je dôležitejšie, budem počúvať, tak ako som to urobil dnes na mieste protestov vo Wilmingtone," napísal Biden v komentári.

V ďalších tvítoch Trump opäť pochválil nasadenie Národnej gardy v štáte Minnesota, kde protesty prepukli, a vyslovil názor, že sa tak malo stať skôr. V inom tvíte verzálkami napísal: "ZÁKON A PORIADOK!"

Trump na Twitteri takisto žiada, aby bolo extrémne ľavicové hnutie ANTIFA zaradené na zoznam teroristických organizácií. "Spojené štáty zaradia ANTIFA do kategórie teroristických organizácií," napísal. Toto hnutie, ktorého chce svoje politické ciele dosiahnuť prostredníctvom priamych akcií a nie reformami, a ďalší "radikálni extrémisti" sú podľa Trumpa zodpovední za to, že pôvodne pokojné demonštrácie vyústili do násilností.

Minister spravodlivosti William Barr v nedeľu potvrdil, že federálna polícia FBI dostala poverenie identifikovať organizátorov nepokojov. "Organizované násilie vedie ANTIFA a ďalšie podobné skupiny. Ide o domáci terorizmus," cituje Barra agentúra AFP. Minister už predtým povedal, že násilnosti na mnohých miestach "boli plánované, organizované a rozdúchavané anarchistickými a ľavicovými extrémistickými skupinami".

Od nedeľňajšej 23.00 h do pondelňajšej šiestej hodiny ráno miestneho času platí vo Washingtone zákaz vychádzania. Vyhlásila ho starostka amerického hlavného mesta Muriel Bowserová po tom, čo sa pri Bielom dome a Kapitole opäť zhromaždili ľudia pokojne demonštrujúci proti smrti Georgea Floyda. Bowserová tiež na Twitteri napísala, že požiadala o pomoc Národnú gardu, ktorá bude asistovať tamojšej polícii.Zákaz vychádzania od nedele 18.00 h miestneho času vyhlásili podľa agentúry AP aj úrady okresu Los Angeles v Kalifornii zahŕňajúceho aj rovnomenné veľkomesto, aby zabránili opakovaniu násilia, ktoré vypuklo v noci na sobotu po väčšinou pokojných protestoch proti zabitiu Georgea Floyda. V mestách Beverly Hills a Santa Monica platí zákaz vychádzania už od 16.00 h, ďalšie kalifornské mesto San Francisco ho vyhlásilo od 20.00 h.

V samotnej Minnesote došlo k incidentu, pri ktorom sa po uzatvorenej diaľnici I-35 obsadenej pokojne protestujúcimi ľuďmi veľkou rýchlosťou prehnala cisterna a takmer do nich vrazila. Podľa minnesotskej diaľničnej polície išlo zrejme o úmyselný čin, pri ktorom bol vodič zranený a prevezený do nemocnice. Akým spôsobom vodič zranenia utrpel, nie je známe.

Počas protestov v New Yorku zatkli aj starostovu dcéru


Dcéra starostu New Yorku bola jednou z takmer 790 ľudí, zatknutých v tomto americkom meste od začatia protestov, ktoré sa minulý týždeň začali po zabití Afroameričana Georgea Floyda počas brutálneho policajného zásahu v Minneapolise. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Predstaviteľ justičných orgánov, ktorý si pre citlivosť záležitosti želal ostať v anonymite, povedal pre AP, že 25-ročnú Kiaru de Blasiovú zatkli v sobotu neskoro večer 30. mája.

V hlásení o zatknutí, ktoré získal denník New York Post, sa uvádza, že starostova dcéra odmietla opustiť ulicu v newyorskej štvrti Manhattan, keď to policajti nariadili, lebo ľudia hádzali predmety.

Kiare, ktorá je černoška, dali neskôr predvolanie na súd a prepustili ju.

Starosta Bill de Blasio, ktorý je beloch, sa v nedeľu na tlačovom brífingu o zatknutí dcéry nezmienil. Hovorcovia radnice sa k prípadu zatiaľ nevyjadrili.

Afroameričan Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku.

Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré sa zmenili na násilnosti.