< sekcia Zahraničie

Trump vyzval Američanov, aby sa dali zaočkovať proti osýpkam

Na archívnej snímke Donald Trump. Foto: TASR/AP

Vysoký počet prípadov osýpok zaznamenali najmä v radoch príslušníkov ultraortodoxnej židovskej komunity.

Washington 26. apríla (TASR) - Americký prezident Donald Trump v piatok vyzval občanov USA, aby sa dávali očkovať proti osýpkam. Počet ľudí nakazených týmto vírusom totiž v USA dosiahol najvyššie čísla od roku 2000, informovali agentúry AFP a AP.

"Očkovanie je veľmi dôležité," povedal Trump novinárom v Bielom dome. "Každý by mal dostať dávku (vakcíny)," vyhlásil.

V Spojených štátoch od začiatku tohto roku zaznamenali už rekordných 695 prípadov tohto ochorenia.

Viaceré americké inštitúcie z oblasti verejného zdravia sa v dôsledku zvýšeného výskytu osýpok v USA usilujú zabrániť ďalšiemu šíreniu tohto vírusu a vzniku epidémie. Viac ako 200 študentov a zamestnancov Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) a Kalifornskej štátnej univerzity (CSU) musí napríklad zostať v karanténe pre podozrenie, že by mohli byť nakazení osýpkami.

Vysoký počet prípadov osýpok zaznamenali najmä v radoch príslušníkov ultraortodoxnej židovskej komunity. Mnohí z nich totiž očkovanie odmietajú, píše agentúra AFP.

Za rozšírenie osýpok môže podľa agentúry AP vo veľkej miere dezinformačná kampaň, na základe ktorej rodičia odmietajú dávať očkovať svoje deti.

V minulosti sa Trump o účinnosti vakcín vyjadroval s nedôverou. V roku 2012 a 2014 na Twitteri niekoľkokrát mylne naznačil súvis očkovania s detským autizmom.