Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Zahraničie

Tunisan, ktorý v Nice zabil 3 ľudí, mal v mobile fotku Patyho vraha

Kvety, odkazy a sviečky sú položené pred Bazilikou Matky Božej v Nice v piatok 30. októbra 2020, archívne foto. Foto: TASR/AP

Po tom, ako v Nice zavraždil troch ľudí, vo Francúzsku vyhlásili v súvislosti s teroristickými útokmi najvyšší stupeň ostražitosti.

Paríž 13. novembra (TASR) - Tunisan, ktorý v Bazilike Matky Božej vo francúzskom meste Nice zavraždil troch ľudí, mal v mobile fotku muža, ktorý v októbri na severe Paríža odrezal hlavu učiteľovi dejepisu, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na tamojší úrad protiteroristickej prokuratúry.

Okrem fotografie 18-ročného islamistu čečenského pôvodu, ktorý zavraždil učiteľa Samuela Patyho za to, že na hodinách žiakom ukazoval karikatúry proroka Mohameda, sa v mobile 21-ročného Bráhíma Awsáwího našli aj fotky spojené s teroristickou organizáciou Islamský štát (IS).

Telefón taktiež obsahoval audiozáznam, kde Bráhím Francúzsko nazýva "krajinou neveriacich".

Awsáwí, ktorý po zásahu bezpečnostných zložiek utrpel ťažké zranenia, sa naďalej nachádza v nemocnici a jeho stav je kritický, uviedol francúzsky úrad protiteroristickej prokuratúry.

Po tom, ako v Nice zavraždil troch ľudí, vo Francúzsku vyhlásili v súvislosti s teroristickými útokmi najvyšší stupeň ostražitosti. Celkovo šlo vo Francúzsku o tretí džihádistický útok v priebehu jedného mesiaca.

Awsáwí v septembri nelegálne pricestoval do Francúzska cez Taliansko zo svojho rodného Tuniska.

Prokuratúra tvrdí, že voči páchateľovi začala konanie vo veci "spáchania vraždy a pokusu o vraždu v spojení s terorizmom". Prípadom sa zaoberajú príslušné vyšetrujúce úrady.