Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Zahraničie

Tunisania pred voľbami obnovili protesty proti prezidentovi

Na snímke protest proti prezidentovi Kajsovi Saídovi v Tunisku v nedeľu 22. septembra 2024. Foto: TASR/AP

Politické napätie v tejto severoafrickej krajine sa zvýšilo po tom, ako volebná komisia vymenovaná Saídom diskvalifikovala troch významných prezidentských kandidátov.

Tunis 22. septembra (TASR) - Stovky Tunisanov v nedeľu protestovali proti prezidentovi Kajsovi Saídovi, ktorého obvinili z prehlbovania autoritárskej vlády a potláčania politickej súťaže dva týždne pred prezidentskými voľbami. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry Reuters.

Protestujúci za silnej prítomnosti polície už druhý týždeň v hlavnom meste Tunis pochodovali po hlavnej triede, ktorá bola v roku 2011 ústredným bodom revolúcie známej ako "arabská jar", a skandovali heslá ako "Ľudia chcú pád režimu" a "Preč s diktátorom Saídom".

Protest sa uskutočnil po tom, ako zákonodarcovia navrhli zákon, ktorým sa správnemu súdu odoberie právomoc rozhodovať volebné spory, čo by podľa opozície zdiskreditovalo voľby, ktoré sa budú konať 6. októbra, a otvorilo Saídovi cestu k druhému funkčnému obdobiu.

"Saídove kroky ukazujú, že už nie je populárny a obáva sa prehry vo voľbách," povedal pre Reuters Nabíl Hádždží, líder opozičnej strany Attajjár. "Tunisania majú teraz len jednu možnosť, a to brániť svoju demokraciu v uliciach," zdôraznil.

Politické napätie v tejto severoafrickej krajine sa zvýšilo po tom, ako volebná komisia vymenovaná Saídom diskvalifikovala troch významných prezidentských kandidátov. Komisia sa vzoprela správnemu súdu, ktorý je najvyšším súdnym orgánom v sporoch týkajúcich sa volieb, a povolila, aby proti Saídovi kandidovali len dvaja uchádzači o úrad.

Jeden z nich je vo väzení po tom, ako bol v stredu odsúdený na 20 mesiacov odňatia slobody za falšovanie podpisov na volebných dokumentoch v prípade, ktorý on označuje za politicky motivovaný.

Kritici tvrdia, že Saíd využíva volebnú komisiu a súdnictvo na to, aby si zabezpečil víťazstvo potlačením svojej konkurencie a zastrašovaním kandidátov. Prezident tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že bojuje proti "zradcom, žoldnierom a skorumpovaným".

Saíd, ktorý bol demokraticky zvolený v roku 2019, si upevnil svoju moc a v roku 2021 začal vládnuť na základe dekrétov, čo opozícia označila za prevrat. V júli 2022 navyše Saíd v referende presadil novú ústavu, ktorá výrazne obmedzila právomoci parlamentu, pričom prezidentský úrad získal de facto neobmedzené kompetencie.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.