Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. september 2023Meniny má Václav
< sekcia Zahraničie

Tuniský premiér odvolal námestníka ministra vnútra

Na snímke tuniský premiér Habíb Síd. Foto: TASR/AP

Tunisko prežíva náročné obdobie prechodu k demokracii, za čo bolo v októbri tohto roku ocenené aj Nobelovou cenou mieru.

Tunis 2. decembra (TASR) - Tuniský premiér Habíb Síd odvolal v utorok z funkcie námestníka ministra vnútra Rafíka Šallího. Stalo sa tak týždeň po tom, ako pri útoku samovražedného atentátnika zahynulo 12 príslušníkov prezidentskej stráže, napísala agentúra DPA.

Vo vyhlásení tuniskej vlády sa uvádza, že Šallí bol zbavený služobných povinností preto, aby sa mohol ujať inej, bližšie nešpecifikovanej funkcie.

Tuniská vláda ohlásila veľké zmeny aj na iných vysokých postoch ministerstva vnútra, vrátane vymenovania nového riaditeľa pre verejnú bezpečnosť a generálneho inšpektora národnej bezpečnosti.

K takýmto zmenám došlo na tuniskom ministerstve vnútra tohto roku už po tretí raz. Podobne premiér postupoval po marcovom útoku v múzeu Bárdú (Bardo) v metropole Tunis, kde mladí tuniskí džihádisti zastreli 21 zahraničných turistov a jedného policajta. V júli nasledoval útok v hoteli Riu Imperial Marhaba v obľúbenom letovisku Marsá al-Kantáwí (Port El-Kantaoui) neďaleko mesta Súsa (Sousse), kde prišlo o život 38 turistov, väčšinou Britov.

K zodpovednosti za bombový útok na autobus príslušníkov prezidentskej stráže, pri ktorom 24. novembra zahynulo 12 ľudí a útočník, sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Tunisko prežíva náročné obdobie prechodu k demokracii, za čo bolo v októbri tohto roku ocenené aj Nobelovou cenou mieru. Krajina však čelí opakovaným prienikom ozbrojených teroristických skupín z Líbye a Alžírska a zápasí aj s vlastnými zradikalizovanými islamistami.