Quantcast
< sekcia Zahraničie

Turecká polícia ukončila gay pride v Istanbule, zatkla stovky ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Stovky protestujúcich s dúhovými vlajkami napriek policajnému zákroku pokračovalo v akcii, ktorá sa v Istanbule koná pravidelne od roku 2003.

Istanbul 26. júna (TASR) - Turecká polícia v nedeľu násilím zasiahla voči účastníkom pochodu gay pride v meste Istanbul, pričom zadržala stovky demonštrantov. Informovali o tom novinári agentúry AFP, ktorí sa nachádzajú priamo na mieste.

Hoci mesto pochod, ktorý sa mal konať v okolí centrálneho istanbulského námestia Taksim, zakázalo, ľudia sa zhromaždili neďaleko a skôr ako bolo plánované. Polícia protestujúcich po zatknutí nasadila do autobusov. Spravodajcovia AFP videli dva autobusy plné zadržaných osôb vrátane fotografa AFP Bülenta Kiliča, ktorý mal ruky spútané za chrbtom. Kilič, ktorý je momentálne v cele policajného zaistenia, bol zatknutý aj počas vlaňajšieho pochodu za práva komunity LGBT.

Stovky protestujúcich s dúhovými vlajkami napriek policajnému zákroku pokračovalo v akcii, ktorá sa v Istanbule koná pravidelne od roku 2003. Posledný gay pride, ktorý sa mohol uskutočniť bez zákazu polície, prilákal v roku 2014 desaťtisíce ľudí. Išlo o jedno z najväčších podujatí svojho druhu v prevažne moslimskom regióne.

AFP píše, že hoci homosexualita nie je v Turecku od čias modernej republiky postavená mimo zákon, pravidelne sa objavujú správy poukazujúce na obťažovanie a zneužívanie príslušníkov LGBT komunity.