< sekcia Zahraničie

Turecká veľvyslankyňa odsúdila pokus o puč spred troch rokov

Hatice Asligülová Ügdülová Foto: TASR - Pavel Neubauer

Pripomenula, že počas pokusu o puč prišlo o život 251 ľudí a tisícky osôb utrpeli zranenia.

Bratislava/Ankara 12. júla (TASR) - Pred tretím výročím zmareného pokusu o štátny prevrat v Turecku 15. júla odsúdila v piatok túto udalosť turecká veľvyslankyňa na Slovensku Asligül Ügdülová, pričom zdôraznila, že pučisti sa v roku 2016 "pokúsili o zabitie demokraticky zvoleného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana".

Pripomenula, že počas pokusu o puč prišlo o život 251 ľudí a tisícky osôb utrpeli zranenia.

Turecká vláda tvrdí, že neúspešný pokus o prevrat z júla 2016 vykonali stúpenci moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v Spojených štátoch, ktorý však akýkoľvek podiel odmieta. Turecká veľvyslankyňa nazvala zoskupenie okolo Gülena "teroristickou organizáciou s globálnym dosahom", pôsobiacou v 160 krajinách sveta, ktorá sa spoločne s vojenskými zložkami pokúsila zvrhnúť štátnu moc v Turecku.

Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je viac ako 30.000 Gülenových podporovateľov vo väzení. Ďalších približne 150.000 príslušníkov armády a štátnej služby prišlo o prácu.

"V odpovedi na júlový teroristický útok sa vláda, opozícia a občianske združenia zomkli, aby ochránili demokraciu," opísala tieto udalosti turecká veľvyslankyňa s tým, že išlo o prejav občianskeho odporu voči štátnemu prevratu a tiež o obranu sekulárneho charakteru Turecka.

Od roku 2017 je v Turecku 15. júl štátnym sviatkom s názvom Deň demokracie a národnej jednoty.

Ľudskoprávne organizácie, ako aj západní spojenci stále prebiehajúce rozsiahle razie v Turecku opakovane kritizujú. Tvrdia, že prezident Erdogan použil neúspešný prevrat ako zámienku na potlačenie opozície.