Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Zahraničie

Turecko je pripravené presadzovať lokálne prímerie na Ukrajine

Na archívnej snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan reční na pôde cyperského parlamentu počas návštevy v Nikózii. Foto: TASR/AP

Turecko má dobré vzťahy s Moskvou aj Kyjevom, pričom Erdogan túto skutočnosť využíva v rámci snáh o ukončenie vojny na Ukrajine, respektíve zmiernenie jej následkov.

Istanbul 14. januára (TASR) - Turecko v sobotu vyhlásilo, že je pripravené presadzovať lokálne prímerie v istých oblastiach na Ukrajine a varovalo, že ani Moskva, ani Kyjev nemajú vojenské prostriedky na to, aby vojnu vyhrali. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Poradca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre zahraničnú politiku Ibrahim Kalin pripustil, že sa zdá nepravdepodobné, že by bojujúce strany boli pripravené uzavrieť v nadchádzajúcich mesiacoch "mierovú dohodu".

Podľa Kalina vysoké náklady na boj môžu čoskoro prinútiť Moskvu i Kyjev situáciu na bojisku prehodnotiť a v konkrétnych oblastiach vojnovej zóny vyhlásiť lokálne prímerie.

"Turecko je ochotné presadzovať lokálne prímerie... Žiadna strana nie je schopná vyhrať vojnu vojensky," dodal.

AFP pripomína, že Turecko má dobré vzťahy s Moskvou aj Kyjevom, pričom Erdogan túto skutočnosť využíva v rámci snáh o ukončenie vojny na Ukrajine, respektíve zmiernenie jej následkov.

Turecko usporiadalo na svojom území už dve kolá mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou. Zároveň obom krajinám pomohlo spolu s OSN sprostredkovať dohodu o vývoze ukrajinského obilia zablokovaného v dôsledku ruskej invázie v čiernomorských prístavoch.