Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Turecký predstaviteľ: Ostatky zavraždeného Chášukdžího rozpustili

Tureckí policajti prichádzajú do budovy konzulátu Saudskej Arábie v Istanbule 15. októbra 2018. Foto: TASR/AP

Úrad hlavného istanbulského prokurátora Irfana Fidana v stredu potvrdil, že Chášukdží sa stal obeťou úkladnej vraždy, pri ktorej ho ihneď po vstupe do priestorov zastupiteľského úradu uškrtili.

Ankara 2. novembra (TASR) - Ostatky novinára Džamála Chášukdžího, ktorého podľa tureckej prokuratúry zavraždili a rozštvrtili na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, následne "rozpustili". Uviedol to predstaviteľ tureckej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Yasin Aktay, ktorého piatkové vyjadrenie pre denník Hürriyet prevzala tlačová agentúra AFP.

Úrad hlavného istanbulského prokurátora Irfana Fidana v stredu potvrdil, že Chášukdží sa stal obeťou úkladnej vraždy, pri ktorej ho ihneď po vstupe do priestorov zastupiteľského úradu uškrtili. Tento kritik saudskoarabského korunného princa, žijúci v americkom exile, zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné pre sobáš s tureckou snúbenicou.

"Teraz vidíme, že jeho telo nielen rozsekali, ale že sa ho zbavili rozpustením," povedal Atkay. Zopakoval tak skoršie vyjadrenie iného tureckého predstaviteľa pre denník Washington Post, do ktorého Chášukdží prispieval. Vyšetrovatelia podľa neho pracujú s verziou, že telo novinára bolo zničené pomocou kyseliny. Uviedol, že v záhrade konzulátu sa našli "biologické dôkazy".

"Podľa posledných informácií, ktoré máme, telo rozsekali z dôvodu, že tak bolo jednoduchšie ho rozpustiť," dodal Atkay, jeden z poradcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Chceli docieliť, aby po tele nezostala žiadna stopa."

Chášudžího snúbenica Hatice Cengizová v piatok vyhlásila, že to, čo s ním urobili, bolo "brutálne a barbarské".

"Je teraz na medzinárodnom spoločenstve, aby priviedlo páchateľov pred spravodlivosť. Vedúcu úlohu by mali pritom zohrávať Spojené štáty," uviedla v článku zverejnenom viacerými médiami vrátene denníka Washington Post. Dodala, že vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zaujala k tomuto prípadu postoj, ktorému "chýba morálny základ".

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vo štvrtok pre americkú rozhlasovú stanicu KMOX povedal, že môže trvať ešte "niekoľko týždňov", kým Washington nazbiera dostatok dôkazov potrebných na to, aby uvalil sankcie na osoby zodpovedné za vraždu Chášukdžího. Zároveň zdôraznil, rovnako ako už skôr i Trump, že Spojené štáty nemajú s Rijádom len dôležité obchodné, ale aj strategické vzťahy. "Chceme sa uistiť, že sa tieto vzťahy neporušia," dodal.