Quantcast
< sekcia Zahraničie

Turecký prezident potvrdil, že navštívi Ukrajinu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, archívne foto. Foto: TASR/AP

Erdogan navštívi Ukrajinu, aby sa pokúsil zmierniť prudko stúpajúce napätie s Ruskom.

Ankara 20. januára (TASR) - Turecký prezident Tayyip Erdogan vo štvrtok potvrdil, že začiatkom februára navštívi Ukrajinu. Dúfa, že v čase rastúceho napätia v regióne sa mu podarí spojiť lídrov Ukrajiny a Ruska, informovala agentúra Reuters.

"Začiatkom budúceho mesiaca absolvujem návštevu Ukrajiny. Dúfame, že v regióne zavládne mier," povedal Erdogan.

Televízia CNN Türk v stredu uviedla, že Erdogan navštívi Ukrajinu 3. februára. Podľa agentúry TASS si Ukrajina a Turecko v tento deň pripomenú 30. výročie nadviazania diplomatických vzťahov.

Agentúra AFP v stredu s odvolaním sa na Ibrahima Kalina, zahraničnopolitického poradcu tureckého prezidenta, informovala, že Erdogan v priebehu niekoľkých týždňov navštívi Ukrajinu, aby sa pokúsil zmierniť prudko stúpajúce napätie s Ruskom. Rokovať má s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

"Ale zostaneme v úzkom kontakte s Rusmi, aby sme sa vyhli akémukoľvek druhu vojenskej akcie, ktorej následky budú veľké a nezvratné, takže všetci musíme urobiť všetko, aby sme sa vyhli takejto situácii," povedal Kalin.

"Prezident Erdogan hovoril s (ruským) prezidentom (Vladimirom) Putinom aj s prezidentom Zelenským. V skutočnosti ich oboch dokonca pozval, aby prišli do Turecka," uviedol Kalin.

AFP poznamenala, že Turecko, ktoré je členom NATO, si pohnevalo Moskvu tým, že dodalo Ukrajine bojové bezpilotné lietadlá a nikdy neuznalo ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym v roku 2014. Kremeľ odmietol minulé Erdoganove ponuky na sprostredkovanie rozhovorov pre pretrvávajúce napätie okolo dronov.