Ženeva 16. marca (TASR) - Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v pondelok uviedol, že jeho úrad má informácie o pokračujúcom mučení zadržaných osôb vo Venezuele aj po tom, čo USA v januári vyviezli z vlasti venezuelského prezidenta Nicolása Madura. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Mnohí Venezuelčania zostávajú aj naďalej svojvoľne zadržiavaní, a to napriek tomu, že parlament vo februári schválil nový zákon o amnestii, povedal Volker Türk na pôde Rady OSN pre ľudské práva.
Zákon, ktorý minulý mesiac pod tlakom Washingtonu podpísala dočasná venezuelská prezidentka Delcy Rodríguezová, podľa úradov viedol k bezpodmienečnému prepusteniu tisícov osôb. Türk však varoval, že „štrukturálne a systémové problémy v oblasti ľudských práv naďalej pretrvávajú“.
„Môj úrad (Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, UNHCR) dostal informácie o pretrvávajúcom mučení a zlom zaobchádzaní so zadržanými osobami, a to aj vo väzniciach Rodeo 1 a Fuerte Guaicaipuro,“ povedal Türk, pričom situáciu označil za znepokojujúcu.
Zároveň vyjadril obavy z dôsledkov výnimočného stavu, ktorý Venezuela vyhlásila po tom, ako bol v januári pri operácii americkej armády zadržaný Maduro. „Bezpečnostné sily a ozbrojené civilné skupiny situáciu údajne využili ako zámienku pre invazívne opatrenia, čo prispelo k šíreniu strachu medzi obyvateľstvom,“ povedal.
„Vyzývam preto orgány, aby zvážili, či je tento dekrét skutočne potrebný a primeraný,“ zdôraznil.
Türk zároveň ocenil, že venezuelské orgány „podnikli kroky na nápravu niektorých krívd z minulosti“ prostredníctvom nového zákona o amnestii, hoci vyjadril poľutovanie nad tým, že „bol vypracovaný bez primeraných konzultácií so spoločnosťou“.
Venezuelská vláda tvrdí, že plnú slobodu získalo vyše 7000 ľudí. Türk uviedol, že jeho úrad „požiadal o oficiálny zoznam prepustených osôb, ako aj o neobmedzený prístup do viacerých detenčných centier, zatiaľ však bez úspechu“.