< sekcia Zahraničie

Tusk: Členstvo Fideszu v EPP zostane pozastavené na neurčito

Donald Tusk, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Členstvo Fideszu pozastavila EPP v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi Európskej komisie J.C.Junckerovi a americkému finančníkovi G.Sorosovi.

Budapešť/Brusel 3. februára (TASR) - Členstvo maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskej ľudovej strane (EPP) zostane pozastavené na neurčitý čas, pretože nedošlo k žiadnej viditeľnej zmene či citeľnému pokroku v politike Fideszu v oblasti plnenia demokratických noriem, právneho štátu či zachovávania slobody názoru. Povedal to v pondelok v Bruseli predseda EPP Donald Tusk.

Podľa agentúry MTI predseda EPP po politickom zhromaždení európskych ľudovcov povedal, že počas jeho vedenia strany nevidí šancu na obnovenie plnohodnotného členstva Fideszu v EPP, ak nedôjde k zmenám v kritizovaných oblastiach.

Znovuprijatie Fideszu podľa jeho slov nie je otázkou rokovaní či vyjednávaní. Nemožno ho dosiahnuť za cenu kompromisov v spoločných hodnotách EPP, ale iba zmenou politiky Fideszu.

Na novinársku otázku, či EPP nemá výhrady voči utorňajšej návšteve Orbána v Ríme, Tusk povedal, že európski ľudovci nemajú výhrady voči tejto ceste maďarského premiéra, ale súčasne označil za symbolické, že v čase politického zhromaždenia EPP sa Orbán zúčastní na "nacionalistickom stretnutí s krajne pravicovými politickými stranami".

Členstvo Fideszu pozastavila EPP 20. marca 2019 v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti vtedajšiemu predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie. Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny, k čomu napokon nedošlo aj vzhľadom na následné vlaňajšie májové eurovoľby.spravodajca TASR Ladislav Vallach