< sekcia Zahraničie

Tusk: EÚ sa stotožnila s pozíciou Británie ohľadom útoku v Salisbury

Predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: TASR/AP

Európski diplomati už pred summitom EÚ upozornili, že je vysoko pravdepodobné, že hlavy vlád a štátov na summite EÚ prijmú o niečo ostrejší tón voči Rusku.

Brusel 23. marca (TASR) - Krajiny Európskej únie súhlasia s pozíciou Spojeného kráľovstva, že za útokom chemickou látkou novičok na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru je pravdepodobne Ruská federácia. Uviedol to vo štvrtok predseda Európskej rady Donald Tusk v rámci prebiehajúceho summitu EÚ v Bruseli.

Tusk na svojom účte na Twitteri informoval, že lídri členských krajín EÚ "súhlasia s vládou Spojeného kráľovstva, že je veľmi pravdepodobné, že Rusko je zodpovedné za útok v Salisbury, a že neexistuje žiadne iné prijateľné vysvetlenie".

Európski diplomati už pred summitom EÚ upozornili, že je vysoko pravdepodobné, že hlavy vlád a štátov na summite EÚ prijmú o niečo ostrejší tón voči Rusku, než odznel v pondelok zo strany ministrov zahraničných vecí EÚ v súvislosti s útokom nervového plynu novičok na území Británie, ktorý bol namierený na bývalého dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Obaja sa naďalej nachádzajú v kritickom stave.

Spravodajca TASR Jaromír Novak