Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Zahraničie

Tusk: Spojenci Poľska v NATO sú znepokojení škandálom s vízami

Na archívnej snímke Donald Tusk. Foto: TASR/Pavol Zachar

Len počas júla a augusta podľa Tuska cez Poľsko do západných častí Európy prešlo 25.000 migrantov.

Varšava 25. septembra (TASR) - Predseda poľskej opozičnej strany Občianska platforma (PO) Donald Tusk v pondelok povedal, že spojenci Poľska v NATO vrátane USA sú znepokojení, že migranti s poľskými vízami sú až v Mexiku na hraniciach so Spojenými štátmi. TASR správu prevzala z agentúry PAP.

Len počas júla a augusta podľa Tuska cez Poľsko do západných častí Európy prešlo 25.000 migrantov. Celý svet bol podľa jeho slov znepokojený, keď spozoroval stánky s poľskými vízami v niekoľkých hlavných mestách afrických krajín. Súčasná poľská vláda čelí škandálu, že jej konzuláty vydali tisíce víz výmenou za úplatky.

Tusk tiež uviedol, že na územie Európy s poľskými vízami vstúpilo najmenej niekoľko stoviek ľudí podozrievaných z terorizmu. "Toto je pravda o PiS (vládnucej strane Právo a spravodlivosť)," povedal.

Podozrenia o korupčnom pozadí hromadného udeľovania poľských víz sa objavili v tlači. Opozícia ich používa pri obviňovaní vlády z dvojakých štandardov, pretože predvolebnú kampaň postavila na boji proti migrácii, píše PAP. Podľa vlády je záležitosť cielene zveličovaná pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v Poľsku konajú 15. októbra. Skutočný rozsah problému sa podľa vlády vzťahuje na niekoľko stoviek podvodne vydaných víz.