Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Zahraničie

Ugandský prezident podpísal nový zákon proti LGBTQ komunite

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Ľudia usvedčení z pokusu o závažnú homosexualitu budú môcť ísť za mreže až na 14 rokov.

Kampala 29. mája (TASR) - Ugandský prezident Yoweri Museveni v pondelok podpísal nový zákon zameraný proti komunite LGBTQ. Hoci má nová legislatíva v Ugande podporu, vyslúžila si kritiku zo strany zahraničných ľudskoprávnych aktivistov. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Zákon, ktorý Museveni podpísal, síce nekriminalizuje príslušnosť k LGBTQ komunite ako takú, no trest smrti za tzv. "závažnú homosexualitu" hrozí tým, ktorí by mali pohlavný styk s osobami nakazenými vírusom HIV či s maloletým a inými skupinami zraniteľných osôb. Ľudia usvedčení z "pokusu o závažnú homosexualitu" budú môcť ísť za mreže až na 14 rokov.

Predsedníčka ugandského parlamentu Anita Amongová uviedla, že prezident podpísaním nového zákona "vypočul požiadavky obyvateľstva" a poďakovala ostatným zákonodarcom, že "v záujme Ugandy odolali tlaku grobianov a konšpiračných teoretikov".

Agentúra AP upozorňuje, že prezident Museveni v apríli vrátil návrh zákona tamojšej Národnej rade a žiadal ho zmeniť tak, aby rozlišoval medzi príslušníkmi LGBTQ komunity a osobami, ktoré praktizujú homosexuálny styk. Tento krok sa stretol s nevôľou niekoľkých poslancov, ktorí sa báli, že sa pod tlakom zo zahraničia Museveni rozhodne zákon vetovať.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International nové právne predpisy označila za "drakonické". Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva dodal, že sú "receptom na systematické porušovanie práv LGBTQ a iných ľudí".