Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Ukradnutá kópia slávneho Da Vinciho obrazu sa našla v neapolskom byte

Na archívnej snímke z 24. októbra 2017 ľudia sa pozerajú obraz od talianskeho renesančného majstra Leonarda da Vinciho Salvator mundi (Spasiteľ sveta). Foto: TASR/AP

Obraz zachytáva Ježiša Krista držiaceho v ľavej ruke krištáľovú guľu, zatiaľ čo jeho pravica je vztýčená v geste požehnania.

Rím 19. januára (TASR) - Talianska polícia objavila v byte v Neapole 500-ročnú kópiu obrazu Salvator Mundi (Spasiteľ sveta) od Leonarda da Vinciho. Následne ju vrátila tamojšiemu múzeu, ktoré je pre pandémiu dlhodobo zatvorené a preto ani netušilo, že došlo k odcudzeniu diela. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Kópia da Vinciho obrazu sa podľa polície našla v skrini v spálni bytu, ktorého 36-ročného majiteľa zatkli v pondelok neskoro večer pre podozrenie z držby kradnutého tovaru.

Obraz zachytáva Ježiša Krista držiaceho v ľavej ruke krištáľovú guľu, zatiaľ čo jeho pravica je vztýčená v geste požehnania. Nájdená kópia patrí do zbierky múzea v rímskokatolíckom kostole San Domenico Maggiore v centre Neapola. Ide o kópiu slávneho obrazu Leonarda da Vinciho, ktorého originál sa v roku 2017 vydražil v aukčnom dome Christie’s za 450 miliónov dolárov (371 miliónov eur), čím sa stal vôbec najdrahším predaným obrazom na svete.

Kópia slávnej olejomaľby, ktorá bola vystavená v neapolskom múzeu, pochádza zrejme zo začiatku 15. storočia a za jej autora je považovaný Giacomo Alibrandi. Múzeum si jej zmiznutie nevšimlo, keďže pre pandémiu je zatvorené už celé mesiace.

Neapolský prokurátor Giovanni Melillo uviedol, že obraz sa našiel v sobotu. Dodal, že polícii zmiznutie artefaktu nik nenahlásil. O zmiznutí olejomaľby v ňom nik netušil, nakoľko bola pôvodne uskladnená v miestnosti, ktorá je už tri mesiace zatvorená.

Polícia teraz vyšetruje ako k odcudzeniu došlo, keďže na mieste, z ktorého bola maľba ukradnutá neboli nijaké stopy po vlámaní. "Ktokoľvek ten obraz vzal, chcel ho. Je pritom pravdepodobné, že šlo o krádež na objednávku nejakej organizácie obchodujúcej s umením na medzinárodnej úrovni," dodal Melillo.

Originál obrazu Salvator Mundi sa na verejnosti neobjavil od svojho predaja v roku 2017 a viacerí experti dokonca pochybujú o jeho pravosti, dodáva AFP.