Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Zahraničie

Ukrajina a Poľsko budú „v najbližších dňoch“ rokovať o obilnom spore

Na archívnej snímke kombajny zbierajú pšenicu na Ukrajine. Foto: TASR/AP

Poľsko mesiac pred parlamentnými voľbami predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia a vzoprelo sa tak rozhodnutiu Európskej komisie.

Kyjev 21. septembra (TASR) - Kyjev vo štvrtok oznámil, že v najbližších dňoch bude rokovať s Varšavou o riešení sporu pri vývoze ukrajinského obilia. Obe susedné krajiny znovu zopakovali, že napriek sporu majú "blízke" vzťahy. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Poľsko mesiac pred parlamentnými voľbami predĺžilo zákaz dovozu ukrajinského obilia a vzoprelo sa tak rozhodnutiu Európskej komisie. To viedlo k diplomatickej roztržke s Kyjevom počas ruskej agresie.

"V najbližších dňoch sa budú konať rokovania, na ktorých sa bude diskutovať o záležitostiach, ktoré si obe strany pripravia," uviedlo v oznámení ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva.

Dodalo, že minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj telefonoval s poľským kolegom Robertom Telusom.

"Ministri diskutovali o tejto situácii, aj o návrhu Ukrajiny na jej urovnanie a dohodli sa, že nájdu riešenie, ktoré bude zohľadňovať záujmy oboch krajín," napísalo ministerstvo.

Doplnilo, že "obe strany potvrdili blízke a konštruktívne vzťahy".

Ukrajina podala sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) proti trom susedom, členským štátom Európskej únie (Poľsku, Slovensku a Maďarsku) za predĺženie zákazu dovozu ukrajinského obilia a ďalších agrokomodít.

Poľská pravicová vláda má silnú podporu práve v poľnohospodárskych oblastiach a zákaz dovozu ukrajinských agrokomodít prezentuje pred voľbami ako ochranu poľských farmárov.

Ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Vasyl Zvaryč vo štvrtok pre agentúru PAP povedal, že nikto na Ukrajine nechce spôsobiť poľským farmárom problémy. Zdôraznil dôležitosť mesta Rzeszów na juhovýchode Poľska ako logistického centra pre Ukrajinu.

Podľa Zvaryča je ukrajinská strana v neustálom kontakte s poľským ministerstvom zahraničných vecí a že spolupráca "sa vyvíja dobre".